ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Prostranství u hotelu InterContinental v centru Prahy je trnem v oku České komoře architektů

Prostranství u hotelu InterContinental v centru Prahy je trnem v oku České komoře architektů

Prostranství u hotelu InterContinental v centru Prahy je trnem v oku České komoře architektů
13. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

 Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu InterContinental, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA určena k zastavění. Plánovanou stavbu kritizují i někteří místní občané a politici. Majitelé hotelu mají ale v plánu území dále rozvíjet.

Hotel vlastní od ledna 2019 soukromý fond, který má na starosti jeho současnou rekonstrukci a také plánuje úpravu okolí včetně nové prosklené stavby na prostranství.  U hotelu má podle plánů majitelů vzniknout také například průchod k Vltavě, nové náměstí a zpřístupnit se mají zahrady hotelu. 

Komora architektů ale uvádí, že piazzetta je dnes nezpochybnitelnou a kvalitní součástí veřejných prostranství Pražské památkové rezervace. To je zakotveno i ve stávajícím pražském územním plánu. Stavba několikapodlažního komerčního objektu je podle komory těžko odůvodnitelnou. Dodávají, že přestože je stavba hotelu považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů brutalistní architektury v ČR, urbanistické řešení hotelu citlivě reaguje na sousední budovy. Komplex hotelu navazuje na stavbu Právnické fakulty z let 1924 až 1931 podle projektu Jana Kotěry a na místě válkou poškozených domů navíc vytvořil piazzettu, která odkryla pohled na průčelí učitelských domů, postavených v letech 1919 až 1921 podle projektu Otakara Novotného a patřících k nejvýznamnějším příkladům kubistické architektury v Praze.

Proti novostavbě již dříve vystoupil i Klub Za starou Prahu. Piazzetta je podle něj místem k odpočinku a lidé už ji dlouho vnímají jako regulérní náměstí. Podle klubu čtyřpodlažní pavilon nerespektuje architektonické hodnoty tohoto náměstí a škodí jeho funkcím.

Proti záměru jsou i někteří místní obyvatelé a politici. Se stavbou na piazzetě vyjádřili už dříve nesouhlas i pražští radní.

Podle projektanta úprav, architekta Marka Tichého, je celý návrh komplexní a odebrání budovy na piazzettě by jej poškodilo.

Počátkem roku ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že hotel postavený v letech 1968 až 1974 nezíská památkovou ochranu. Majitel tedy může pokračovat v rekonstrukci, protože ale hotel a prostranství kolem jsou chráněny režimem Pražské památkové rezervace, musí vlastník nemovitosti mít k zamýšlené stavbě závazné stanovisko pražského magistrátu.

Doporučujeme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu