ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Program v CAMPu si nově mohou užít i nevidomí a neslyšící návštěvníci

Program v CAMPu si nově mohou užít i nevidomí a neslyšící návštěvníci

Program v CAMPu si nově mohou užít i nevidomí a neslyšící návštěvníci
24. 1. 2020 / Autor: Romana Landová. CAMP se otevírá i lidem se zdravotním znevýhodněním. Foto: CAMP

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) je od prosince přístupný lidem s různým typem postižení. Zjednodušil se nejen příchod do budovy a pohyb po ní. Infomateriály jsou k dispozici ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu, vybrané akce jsou tlumočeny do znakového jazyka. Všichni zaměstnanci navíc byli proškoleni v komunikaci a asistenci se zdravotně znevýhodněnými návštěvníky.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) je od prosince přístupný i pro lidi se zhoršenou pohyblivostí, s problémy s porozuměním psanému textu, obrazu či zvuku. „Od prosince je CAMP přístupný fyzicky, informačně, programově i lidsky. Jsme připraveni přivítat také návštěvníky, kteří jsou nevidomí, s dyslexii, dále seniory, vozíčkáře nebo ty, pro které je čeština cizí jazyk. Nyní si v CAMPu mohou užít program naplno všichni Pražané,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.  

CAMP na změnách pracoval více než 6 měsíců a inspiroval se také v zahraničí. Pařížské Musée du Quai Branly nechalo vytvořit interaktivní aplikaci pro neslyšící děti, do které se zamilovaly všechny děti bez rozdílu. Tate Gallery v Londýně zvládá nabízet všechny aktuální výstavy také s audiopopisem pro nevidomé. Newyorské Museum of Modern Art či pařížské Centre Pompidou mají ve svých týmech zaměstnance s postižením zodpovědné za přístupnost právě pro takové návštěvníky.

Proškolení zaměstnanci

Mezi konkrétní kroky CAMPu patří úprava webových stránek, které jsou Deaf a blind-friendly, to znamená, že jsou přeloženy do českého znakového jazyka a přístupné pro nevidomé. Infomateriály jsou k dispozici také ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu.  Nově se připravují titulkovaná videa i audiopopisy základních informací o CAMPu pro nevidomé návštěvníky.

Zjednodušil se také příchod do budovy a pohyb po ní. Srozumitelná navigace provede návštěvníky celým CAMPem. Sály i kavárna jsou vybaveny indukční smyčkou. Program CAMPu je nabízen různými kanály tak, aby si jej mohl užít opravdu každý, a vybrané akce jsou tlumočené do českého znakového jazyka. „Přístupnost však nespočívá jen ve fyzických úpravách. Velmi záleží také na zaměstnancích a jejich přístupu, proto byl tým CAMPu, od ředitele a produkce až po kustody a baristy, proškolen v komunikaci a asistenci s návštěvníky s různým typem postižení,“ uzavírá Adam Švejda, ředitel sekce veřejných vztahů Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Video s informacemi naleznete zde.

Psali jsme také:

V CAMPu se bude konat křest knihy Ke stolu!

Výstava v CAMPu představí novou podobu Rohanského ostrova

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl