Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Osobnosti Před deseti lety zemřel tvůrce Opery v Sydney

Před deseti lety zemřel tvůrce Opery v Sydney

Před deseti lety zemřel tvůrce Opery v Sydney
29. 11. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Vincent Öhlander Rice Popisek: Opera v Sydney

Nesmrtelný pomník v podobě budovy opery v australském Sydney si postavil dánský architekt a urbanista Jörn Utzon, který zemřel před deseti lety, 29. listopadu 2008. Jeho Opera v Sydney se stala symbolem avantgardní architektury po druhé světové válce. Stavba, která vypadala spíše jako obrovská abstraktní socha, otevřela oči mnoha mladým tvůrcům poválečného světa.

Opera, umístěná poblíž přístaviště, zdálky vypadá jako napnuté plachty jachty. Na projektu s autorem pracovala řada specialistů, akustici, konstrukční inženýři, scenáristé. Dílo započaté v polovině pdesátých let však Utzon nedokončil. V roce 1966 odstoupil od konečné realizace stavby, která se svého slavnostního otevření dočkala v září 1973. Do Austrálie se Utzon vrátil až v roce 2003 pro prestižní Pritzkerovu cenu považovanou ve světě architektů za vůbec nejvyšší poctu.

Jedinečné dílo

Utzon navrhl i řadu dalších velkých staveb, kromě jiného budovu parlamentu v Kuvajtu nebo íránské státní banky v Teheránu. Avšak operní budova se střechou z bílých betonových plachet, které jako by chtěly celý objekt každou chvíli vynést do výše, zbytek jeho tvorby zastínila. V rodném Dánsku vzniklo podle jeho projektů několik převážně rodinných a bytových domů nebo kostel v Bagsvaerdu a výstavní prostory nábytkářské firmy Paustian v Kodani.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl