ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Pražští radní schválili novou podobu Mariánského náměstí v Praze

Pražští radní schválili novou podobu Mariánského náměstí v Praze

Pražští radní schválili novou podobu Mariánského náměstí v Praze
24. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

Na letošním posledním zasedání Rady hl. města byla schválena nová podoba Mariánského náměstí. To je významné svou lokalitou. Kromě Magistrátu hl. m. Prahy zde najdeme i další pražské instituce. Novou podobu náměstí navrhlo architektonické studio Xtopix. Podle návrhu by se Mariánské náměstí mělo proměnit v pěší zónu. Návrh zároveň respektuje historii i charakter místa. Dnes funguje náměstí v provizorním režimu.

Mariánské náměstí se promění v pěší zónu s nově zasazenými javory s lavičkami, stolky, ale také vodními prvky. Na náměstí bude umístěna kašna, několik pítek i trysky, které osvěží v parném létu a poslouží i jako hravý prvek pro děti. Jižní část náměstí pak poskytne variabilní prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí.

Nová podoba náměstí myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Návrh, který byl občanům představen již v září, vychází z jejich požadavků, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Náměstí by se mělo začít rekonstruovat do roku 2022. V Platnéřské ulici bude rozšířeno tzv. koryto podél budovy Klementina z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V ulici Kaprova pak bude po obou stranách vysazeno nové stromořadí.

 „Do městského plánování se vždy snažíme zapojovat občany i místní instituce, jelikož nově vznikající místa budou sloužit právě jim. Náměstí proto bude mít lokální charakter a bude fungovat primárně pro odpočinek, občasná sousedská setkání i menší kulturní akce,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

V loňském roce na Mariánském náměstí už byla zrušena parkovací místa, prostor oživily Pražské židle a stolky a nedávno zde byla umístěna socha s názvem Pokora, která symbolizuje obdiv k budově Klementina. Náměstí však vyžaduje celkovou rekonstrukci, která mimo jiné odstraní i přebytečné bariéry v prostoru.

„Těší mě, že náměstí před pražským magistrátem konečně nabude reprezentativní podoby, kde si lidé mohou odpočinout od rušného centra. Jako velice důležitou součást nové podoby Mariánského náměstí vidím vysazení nové zeleně – konkrétně tří javorů.  Javory dobře snáší sucho i náročné podmínky, které v centru města máme a já se už moc těším, až si pod nimi posedím. Jsem zároveň rád, že na místě zůstanou i dvě stávající lípy,“ popisuje proměnu náměstí pražský primátor Zdeněk Hřib.

Architektonické studio Xtopix už také umístilo před budovu Magistrátu čtverec s novou dlažbou o rozloze 3 x 3 metry. Do budoucna se tento čtverec může stát například jevištěm plánovaných akcí v prostoru náměstí.

„Jsem rád, že jsme učinili významný krok k proměně Mariánského náměstí. Pracoval na něm multioborový tým, díky němuž bude náměstí splňovat jak estetické, tak funkční kvality. Návrh navíc myslí i na mikroklima, což je pro centrum města zásadní,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora. „Na náměstí také přibydou tři nové javory. Stávající dva stromy při vchodu do Nové radnice zachováme,“ doplňuje Hlaváček.

S úpravou lokality souvisí i dopravní změny. Přibydou přechody, prostředí tak bude bezpečné hlavně pro chodce. Zapomínat se nebude ale ani na cyklisty a nezbytně zachován zůstane i průjezd aut. „Nový návrh Mariánského náměstí reaguje na zklidňování centra města, ale respektuje také nezbytnou obsluhu území. Návrh mění dopravní využití západní části ulice Platnéřská tak, že Mariánské náměstí zůstává oběma tranzitními směry nedotčeno. Současně však zachovává možnost obsluhy institucí na náměstí,“ komentuje novou dopravní situaci Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Nový návrh, jak by mělo náměstí v budoucnu vypadat, vychází z potřeb a přání občanů a za to jsem moc rád a doufám, že se stane příjemným místem pro setkávání občanů a pořádání nejrůznějších akcí,“ komentuje projekt starosta Městské části Praha 1 Petr Hejma.

Celá rekonstrukce by měla začít do roku 2022. V dalších krocích musí hlavní město vysoutěžit generálního projektanta a dodavatele stavby, pak začne samotná realizace.

Psali jsme také:

Mariánské náměstí v Praze bude v budoucnu bez aut. O revitalizaci se postará studio Xtopix

The Flow Building rostoucí na pražském Václavském náměstí je odkazem na slávu české architektury

Palachovo náměstí v Praze čekají změny. Garáže zmizí, přibude stožár

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu