Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Praha se díky vysokorychlostní trati stane součástí evropské železniční křižovatky

Praha se díky vysokorychlostní trati stane součástí evropské železniční křižovatky

Praha se díky vysokorychlostní trati stane součástí evropské železniční křižovatky
25. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Už za pár let se můžeme těšit na první vysokorychlostní trať u nás. Minulý týden byl takový projekt představen v Centru architektury a městského plánování. Nová síť vysokorychlostních železnic by měla v budoucnu zajistit daleko rychlejší cestování než doposud. Například cesta z Brna do Prahy by měla trvat jen pouhou hodinu. Hlavním tématem debaty pak ale Terminál Praha–Východ, který bude součástí moderního dopravního projektu.

„Nová vysokorychlostí trať Českou republiku zařadí mezi významné evropské železnice. Těší mě, že práce na projektu pokračují, protože se jedná o jednu z priorit nejen Prahy, ale celé naší země,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Nové tratě zajistí nejen rychlost, ale i dostatečnou kapacitu pro další rozvoj dálkové, příměstské a nákladní doprav. Díky tomu se odlehčí, jak stávajícím tratím, tak i silniční dopravě. Díky novým tratím bude například cesta z Prahy do Ústí nad Labem trvat zhruba půl hodiny. Podobně krátké časy se odhadují i na trasách Praha – Pardubice a Praha – Hradec Králové. Nová síť železnic bude postavena podle francouzských norem. Projekt zlepší nejen veřejnou dopravu v České republice, ale také otevře brány minimálně do celé střední Evropy.

Vysokorychlostní tratě budou jak páteří veřejné dopravy, tak páteří ekonomiky. Důležitý je však i ekologický dopad, kde bude kladen důraz na nízkouhlíkovou ekonomiku. Projekt citlivě řeší i dopady na okolní krajinu a bere v potaz i migrační stopy zvířat.

Pilotní úsek vysokorychlostní tratě bude v Polabí. Odbaví až 130 tisíc cestujících denně. Terminál bude velkou pomocí pro mimopražské cestující, kteří si ušetří cestu na Hlavní nádraží. Plánovaný terminál Praha – Východ má 4 nástupní hrany. Kapacita terminálu je až na 10 vlaků za hodinu, celkem 226 vlaků denně, dále jsou plánována 4 autobusová stání a parkovací místa pro 3000 osobních automobilů a 100 kol. I když terminál Praha – Východ bude obsluhovat východní část metropolitního regionu, všechny vysokorychlostní vlaky dojedou až na stávající pražská nádraží a obslouží přímo město.

Strategická fáze tohoto náročného projektu je hotová. Do roku 2032 bude dokončena celá trať Praha – Brno s maximální rychlostí 320 km/h. Již v roce 2022 je plánované dokončení EIA pro první úseky, v roce 2023 bude vypsán tendr na projektovou dokumentaci a v roce 2028 se očekává realizace prvního úseku v Polabí nebo na jižní Moravě. Ambicí je mít páteřní trasy vysokorychlostní železnice dokončené do roku 2050.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl