Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Praha schválila memorandum o bydlení. Nejvíce pomůže dětem a lidem v nouzi

Praha schválila memorandum o bydlení. Nejvíce pomůže dětem a lidem v nouzi

Praha schválila memorandum o bydlení. Nejvíce pomůže dětem a lidem v nouzi
7. 8. 2019 / Autor: Romana Landová, praha.eu. Děti i senioři budou bydlet důstojně. Foto: okolobytu.cz

Děti neskončí na ubytovnách a senioři žijí v důstojných podmínkách. Tak vypadá plán schváleného memoranda o bydlení, na němž se shodla rada hl. m. Prahy. Zatím se na něm podílí Praha 1, 3, 7, 10 a 22. Memorandum je otevřené, přidat se mohou další městské části.

Rada hlavního města Prahy odsouhlasila memorandum o bydlení. Pražská koalice tak plní jeden z bodů půlročního koaličního plánu.  Spolupráci s magistrátem prozatím podepsaly městské části Praha 1, 3, 7, 10 a 22. „Uvítáme další městské části, které se budou chtít k memorandu připojit, už jsem všechny oslovoval. Budu rád, když se jich zapojí co nejvíce," uvedl radní hlavního města pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

Rozšíření terénní práce

Na základě memoranda o bydlení by samosprávy měly v budoucnu  poskytovat byty jen vybraným skupinám, například seniorům, rodinám v bytové nouzi nebo profesím, které jsou hůře finančně ohodnocené. 

Město chce také využít dotace k financování kontaktních míst, které jsou zřizované městskými částmi, aby pomáhali řešit bytovou nouzi na svém území.  V plánu je i rozšíření terénní sociální práce, která pomáhá ohroženým skupinám udržet si samostatné bydlení. Praha proto vyčlení část svých bytů pro sociální pracovníky, kteří podporu poskytují, podobně jako v případě dnes již vyčleněných bytů například pro městské strážníky či učitele. Na magistrátu proto vznikne nová pozice "koordinátora pro spolupráci s městskými částmi na řešení bytové nouze."

Konec bydlení na ubytovnách

Zásadní pro memorandum je také zajistit bydlení pro děti, které by jinak skončily na ubytovnách. Za tímto účelem se budou jednotlivé městské části scházet a sdílet informace o vývoji situace. „Dáváme tím dětem z ubytoven šanci mít domov, místo, kde se mohou vyspat v čisté posteli, připravovat se v klidu do školy nebo si hrát. Staráme se také o to, aby senioři mohli po odpracovaných letech žít v důstojných podmínkách. Naše rozhodnutí nejen pomáhá lidem v nouzi, ale je i velkou úsporou prostředků Pražanů, které bychom jinak vydali v drahé a neefektivní následné péči,“ uzavírá radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Psali jsme také:

Krize ve stavebnictví: Její konec odborníci předpovídají na rok 2021

Nové byty v hlavním městě stojí stále stejně, tvrdí data velkých developerských společností

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl