Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nové byty v hlavním městě stojí stále stejně, tvrdí data velkých developerských společností

Nové byty v hlavním městě stojí stále stejně, tvrdí data velkých developerských společností

Nové byty v hlavním městě stojí stále stejně, tvrdí data velkých developerských společností
29. 7. 2019 / Autor: trigema.cz Popisek: Nabídka versus poptávka nových bytů v regionech

Na základě dat developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ceny prodaných bytů v hlavním městě ve druhém čtvrtletí letošního roku mezikvartálně klesly ze 104 666 na 102 058 korun na m2. Lehce se snížila také bytová poptávka. Množství prodaných bytů už devět měsíců po sobě zůstává stejné, mezikvartálně se tentokrát zvýšil pouze o 100 bytů. Mimo Prahu, jak ukazuje analýza Trigemy, se pak ceny navýšily z 55 714 na 57 900 korun na m2.

Nový byt v hlavním městě stojí v průměru 102 058 korun na m2. To je o 2 608 korun na m2 méně, než za jakou cenu bylo možné si bydlení pořídit počátkem letošního roku.  V té samé době minulý rok byla tato tržní cena ve výši 94 000 korun na m2 a to přesto, že cena za nové bydlení neustále rostla již od druhého čtvrtletí roku 2015, kdy činila ještě 55 555 korun na m2. Nový byt tak dnes lze pořídit v Praze za 6 705 587 korun.

Je to jen krátkodobý výkyv

„Nové byty v Praze po letech výrazného zvyšování cen v tomto čtvrtletí mírně zlevnily. Považujeme to nicméně jen za krátkodobý výkyv, který způsobilo zařazení dvou velkých levnějších projektů do prodeje. Celkově i nadále očekáváme, že ceny nových bytů v Praze mírně porostou, a to v jednotkách procent. Tedy výrazně méně než v minulých letech, kdy se od roku 2015 ceny zvýšily o téměř 90 procent,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Přesto, co bylo v kurzu v minulých letech, poklesla také nabídka. Koncem druhého čtvrtletí jich bylo v Praze 5 300. Loni ve stejném období to pak bylo 4 350. Jejich počet přitom průběžně rostl již od prvního čtvrtletí roku 2017, kdy jich bylo 3 450.  Největší výběr nových bytů je na projektech, které leží v Praze 4 a 5. V páté městské části je to 1 300 a ve čtvrté 1 019 jednotek. V případě Prahy 9 to bylo 890 bytů.

„Počet nových bytů, které se na pražském trhu nabízí, zůstává v posledních devíti měsících v podstatě neměnný. Mimo metropoli vládne tento setrvalý stav ještě déle. Pokud by se podařilo zejména v Praze a Brně nabídku rozšířit, mohlo by to pozitivně zapůsobit na další cenový vývoj nemovitostí. Bude li ale situace opačná a povolování nových projektů bude ještě komplikovanější a zdlouhavější, výsledkem bude další propad celého bytového trhu,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.      

Téměř totožná situace existuje také v oblasti prodeje nových bytů. Od dubna do června se ve městě prodalo 1 300 bytů, což je podobný stav, jaký byl v prvním kvartálu tohoto, ale i posledním minulého roku.

Stoupl zájem o 2+kk

„V uplynulých dvou letech sledujeme v Praze poměrně stabilní situaci v počtu prodaných nových bytů v jednotlivých čtvrtletích s výjimkou loňského podzimu, kdy ČNB zpřísnila pravidla hypoték. V tomto čtvrtletí evidujeme 1 300 prodaných nových bytů, což představuje 8% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Stoupl zájem o byty 2+kk, které tvoří více než 40% podíl všech prodaných jednotek, naopak mírně klesl zájem o byty tři a více pokojové,“ vysvětlil Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Soudě dle analýz developerské společnosti  Trigema, mimo Prahu se ve druhém čtvrtletí prodalo devět set nových bytů. Nejvíce z nich bylo tentokrát ve Středočeském (280), Jihomoravském (200), Olomouckém (100), Plzeňském (80) a Jihočeském (80) kraji. Nejméně v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl