Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Praha plánuje na příští rok změny. Budou se týkat metra D i Václavského náměstí

Praha plánuje na příští rok změny. Budou se týkat metra D i Václavského náměstí

Praha plánuje na příští rok změny. Budou se týkat metra D i Václavského náměstí
30. 12. 2019 / Autor: Romana Landová, ČTK. Prahu čekají změny. Foto: Pixabay.com

Metro D, Smíchovské nádraží, Zbraslav či Řeporyje. Prahu v příštím roce čeká množství plánování, změn a rekonstrukcí, kterým se nevyhne ani ZOO Praha či trojská botanická zahrada.

Zkraje ledna bude Pražský dopravní podnik (DPP) pokračovat v geologickém průzkumu pro stavbu metra D. Je prováděn na čtyřech místech. Ve dvou lokalitách by měl skončit v létě příštího roku a ve dvou bude pokračovat do léta roku 2021. Od 2. ledna začnou dělníci razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. 

V příštím roce Prahu čeká rekonstrukce trojské lávky a dostavba Průmyslového paláce na Výstavišti. V prvním čtvrtletí chce město vypsat dvoumiliardovou zakázku na opravu a dostavbu levého křídla. S pracemi by se mohlo podle vedení magistrátu začít do konce roku. Také začne úprava spodní části Václavského náměstí, která bude stát 326,6 milionu korun a uskuteční se podle projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už v roce 2005. V budoucnu bude upravena i horní část náměstí, na kterou se vrátí tramvaje.

Proměnu v budoucnu čeká i Smíchovské nádraží. Vedení Prahy chce na začátku příštího roku vybrat projektanta nového dopravního terminálu, kde bude možné přestupovat mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji. Opravena bude nádražní budova a přibude čtvrté nástupiště.

Nová expozice

V roce 2020 bude vystavěn nový most přes D4 na Zbraslavi. Původní most,  který vedl od sjezdové rampy k ulicím K Výtopně a Za Opusem, byl kvůli havarijnímu stavu stržen letos na konci listopadu. Nový by měl být hotov v září příštího roku. Pokračovat bude v příštím roce monitoring několika pražských mostů, které jsou ve špatném stavu. To se týká například Hlávkova mostu. Technická správa komunikací by měla začátkem roku vypsat zakázku na projekt opravy Libeňského mostu.

Řeporyje nechají příští rok k 75. výročí konce druhé světové války zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Bude pod kamerovým systémem a chráněno nátěrem proti graffiti. O podobě pamětního místa bude vedení řeporyjské radnice ještě jednat. Dalšími změnami projde i ZOO Praha. Ta 28. března otevře novou expozici Darwinův kráter zaměřenou na australskou faunu, v jednání je získání luskouna. V trojské botanické zahradě by měl být zase v prvním čtvrtletí příštího roku dokončen vodovod z Vltavy na užitkovou vodu. Areál dosud k zalévání využívá pitnou vodu. 

V lednu Praha uzavře sesterskou smlouvu s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej. Půjde o ekonomickou, obchodní a kulturní spolupráci, listina bude podepsána v lednu při návštěvě tchajpejského starosty ‎Kche Wen-čea.

Psali jsme také:

Dohoda s majiteli pozemků pro metro D. Budou si moci postavit kanceláře a byty

Praha plánuje rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu