CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Praha 6 vypíše soutěž na přestavbu Šatovky

Praha 6 vypíše soutěž na přestavbu Šatovky

Praha 6 vypíše soutěž na přestavbu Šatovky
6. 4. 2018 / Autor: ŠJů/ Popisek: Usedlost Šatovka
Praha 6 vypíše soutěž na přestavbu Šatovky
#usedlost
další

Praha 6 má v plánu vypsat architektonickou soutěž na přestavbu pražské Šatovky. Stane se z ní domov pro seniory s pečovatelskou službou. Financovat ji bude sama městská část za pomoci dotací. Usedlost, v níž se v minulosti usídlili squatteři, je podle posudku ve špatném stavu.

Praha 6 chce připravit do konce srpna architektonickou soutěž na přestavbu usedlosti v pražské Šatovce. V březnu zastupitelé hlavního města schválili změnu územního plánu, díky které městská část může opuštěnou budovu opravit a provozovat v ní komunitní centrum s bydlením pro seniory. Chátrající usedlost v Šáreckém údolí je poslední roky nevyužívaná.

„Představa radnice už má poměrně konkrétní obrysy, v průběhu nekonečného čekání na změnu územního plánu totiž několik grafických vizualizací vzniklo," řekl mluvčí městské části Ondřej Šrámek. V roce 2011 městská část zažádala o změnu územního plánu, aby mohla usedlost využít podle svého záměru. Letos v březnu pražští zastupitelé schválili změnu funkčního využití budovy na budovu veřejného vybavení.

Bydlení v menších domcích

Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Usedlost by, podle radnice, měla být místem pro setkávání lidí a měla by sloužit pořádání přednášek zaměřených hlavně na seniory. Kolem usedlosti by pak v budoucnu měly vyrůst menší domky, v nichž by mohli senioři bydlet. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací. Bydlení chce městská část provozovat prostřednictvím své pečovatelské služby.

Poslední lidé odešli před sedmi lety

O nevyhovujícím stavu usedlosti svědčí tři roky starý posudek, který ukázal, že statické konstrukce budovy jsou vážně narušené a půdní konstrukce ničí dřevomorka. Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015. Tehdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se odstěhovali už před sedmi lety.

Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na nevyužívání budovy. V usedlosti chtěli vytvořit prostor pro setkávání tvůrčích lidí, kteří se vzdělávají a chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk.

ČTK, nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl