ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Lesní usedlost v Beskydech nabízí díky velkému prosklení propojení interiéru s exteriérem

Lesní usedlost v Beskydech nabízí díky velkému prosklení propojení interiéru s exteriérem

Lesní usedlost v Beskydech nabízí díky velkému prosklení propojení interiéru s exteriérem
17. 9. 2023 / Autor: Foto: Jiří Alexander Bednář

Na této stavbě dominují dřevěné materiály spolu s kamenem. Jedná se o usedlost, která stojí uprostřed louky v Beskydech. Jelikož se stavba nachází ve výšce 600 metrů nad mořem v polootevřené krajině, je tvarově přizpůsobena povětrnostním podmínkám, což z ní dělá velmi unikátní objekt.  A co všechno taková stavba nabízí? Najdete zde saunu, odpočívárnu, kamenný sklep i venkovní posezení. Autorem projektu je architektonické studio WMA architects z Opavy.

Dům stojí na hranici zastavěného území v CHKO, kde původně stála typická beskydská dřevěnice s chlévem z konce 18. století. I přes veškerou snahu investora zachovat původní objekt se muselo přistoupit k demolici, především kvůli pokročilé devastaci objektu.

Současná novostavba je prostorná, avšak není koncipována jako klasický rodinný dům. Majitel stavbu využívá pouze část roku.

Cílem architektů bylo propojit interiér s exteriérem, a proto je celý prostor obytné části prosklený a otevřený. Záměrem investora pak bylo především udržet ducha původních beskydských stavení, tzv. Pasekářů, které se v předminulém století v oblasti nacházely.

Konstrukce domu je z modřínového dřeva a místních kamenů. Modřínové kmeny byly vytěženy v lese v průběhu zimy, na několik let uloženy k proschnutí a následně zpracovány na místním stále funkčním katru z 19. století.

V interiéru jsou použity identické materiály jako venku, avšak doplněné o výrazné solitérní prvky se vztahem k předchozímu životu majitele. Například v průhledové ose domu dominuje solitérní kmen, původem z Afriky. Obklady a dlažby hlavní koupelny jsou přírodní vápencové z jižní oblastí Itálie. Materiál pro obklady si majitel vybral sám v tamním lomu a následně byl materiál formátován a opracován místní firmou dle návrhu architekta.

Prosklené plochy dosahují výšky až 5,5 metrů, přičemž okna s trojitým zasklením se vzhledem k rozměrům, ale i povětrnostním podmínkám musela speciálně konstrukčně navrhovat.

Atypickým prvkem v domě je čtvercové okno v ložnici. V jiných místnostech totiž okna vedou od podlahy až po střechu. Je neobvyklé i svou konstrukcí, kdy rám je z masivního modřínového dřeva, prochází přes zeď, čímž vytváří simulaci obrazu se scenérií lesa s rybníkem, kdy se tento obraz mění zároveň s ročním obdobím.

V obývacím pokoji je kromě velkoformátových oken další dominantou krb, který tvoří srdce domu. Dle požadavků majitele je krb zhotoven klasicky s otevřeným ohništěm. Krbová stěna byla vytvořena z materiálů Cor-Ten. Ke konstrukci krbu byly využity staleté zkušenosti jihoafrických odborníků, kteří při konstrukcích krbů plechové, litinové či prosklené vložky nepoužívají. Krb je plně funkční bez sebemenšího úniku kouře do interiéru, a to v jakýchkoliv venkovních podmínkách i v případě zatápění.

Dalším podstatným požadavkem investora bylo i vytvoření prostorné garáže pro 3 auta. Součástí projektu pak byl i sklep, který byl vybudovaný na místě původního sklepa, přičemž tak jako před staletími zabíhá pod úroveň terénu. Přední část je z monolitického betonu, následně je obložená kamenem. Tento prostor slouží částečně k úschově zahradního nářadí, ale také jako technické zázemí domu, kde se nachází úpravna vody ze sto let staré kopané studny. Zadní část sklepa je přírodní, vyskládaná z kamene nasucho s hliněnou podlahou.

 Na pozemku se vybudoval i 3 metry hluboký rybník o rozloze 1500 m², který má stálý přítok. V současnosti slouží jako výkrmna vydry.

V interiéru najdeme opravdu unikátní prvky. Jedním z nich je například jídelní stůl. Majitel totiž získal z vyhořelé stolárny na druhém konci světa sto let starou masivní eukalyptovou desku o rozměrech 3x1 metr a váze cca 250 kg, ze které pak nechal vyrobit tento unikát.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality
1 m 18 s

Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.

Kousek za Plzní se na louce v blízkosti lesa nachází menší rodinný dům, který by těžko mohl stát jinde. Stavba dokonale využívá atmosféru místa a přizpůsobuje se jí jak tvarem, tak i zvolenými materiály. Za návrhem stojí architekt Lukáš Janout, který zde vytvořil pro své klienty moderní bydlení.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Moderní rodinný dům se stodolou zapadl do rázu malé obce v Jizerských horách

Přírodní materiály, respekt k tradici a moderní design, to vše propojuje unikátní stavba rodinného domu v Jizerských horách, která perfektně zapadá do okolní krajiny. Součástí objektu je samostatně stojící stodola z lokální žuly. Obě stavby na první pohled působí, jako by zde stály už dlouhá léta, až bližší pohled odhalí, že jde o moderní novostavby. Autorem návrhu je ateliér Labor 13.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Rodinný dům na Vlčí hoře se stal útočištěm pro rodinu a přátele i vzpomínkou na staré časy

Když se v rodinném bydlení povede zkombinovat staré s novým, vznikne útulný a unikátní domov s jedinečnou atmosférou. Architektura, která odkazuje na minulé časy, dobové prvky a moderní nadčasové prvky dovedou vykouzlit neokoukaný charakter místa. Přesně taková je i stavba jménem Adolfka, kterou najdeme na Vlčí hoře.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Moderní rodinný dům Polánka provokuje svou černou moderní fasádou, do vesnického prostředí ale skvěle zapadl!

Dům dvou tváří, i tak by se dal nazvat rodinný dům v Moravském Krumlově. Při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem s vesnickým charakterem. Z ulice ovšem provokuje moderní černou fasádou, právě provokace byla i cílem architektů z ateliéru CL3.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu