Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Práce ve virtuální realitě pronikla do světa architektury

Práce ve virtuální realitě pronikla do světa architektury

Práce ve virtuální realitě pronikla do světa architektury
17. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Konference Real Estate Market Spring 2021, která byla online přenášena z prostor největší haly na komerční využití virtuální reality Virtuplex v Horních Počernicích, představila trendy ze světa developmentu, architektury i stavebnictví.

Jedním z hlavních témat byla virtuální a rozšířená realita v praxi. Ta se v poslední době stává neocenitelným pomocníkem při práci architektů, developerů i investorů. Umožňuje jim totiž zažít budovu, byt, zahradu či jakýkoliv prostor ještě před tím, než fyzicky vznikne.

Možnosti virtuálního světa jsou v této izolované době celosvětově hojně využívaným nástrojem. Speciálně vyvinuté aplikace navíc umožňují například měnit prostor, dispozice, přidávat nábytek nebo s ním volně pohybovat po prostoru.

Pokud je tak napojen architekt, investor či zákazník, můžou společně v reálném čase diskutovat, upravovat a následně schvalovat projekty, což zrychluje a zlevňuje celý proces přípravy stavby.

Prací ve virtuální realitě se mění samotné myšlení architektů, kteří budou mít poprvé v historii možnost pracovat uvnitř prostor, které navrhují. Vymodelovat složitější objekt ve virtuální realitě je otázka hodin. Pokud se virtuální realita osvědčí v praxi, podle některých odborníků se zvedne kvalita výstupů, protože bude více času na přemýšlení.

Jedna z výhod použití virtuální reality je vypočítávání obrazu i zvuku v reálném čase, což dává možnost projít si prostor do všech koutů a předejít tak spoustě problémům. Architekti mají možnost se pohybovat a vnímat vzdálenosti, různé pohledy či pocity z fyzické přítomnosti v prostoru. Můžou se tak vyhnout chybám, které by vznikly až po fyzickém vytvoření prostoru.

Virtuální realita je obrovským zdrojem poučení a inspirace pro správné plánování dalších kroků v jakémkoli komplexnějším developerském projektu.

Psali jsme také:

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl