Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Požár zasáhl dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských

Požár zasáhl dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských

Požár zasáhl dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských
28. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: HZS Praha

Plameny zasáhly spodní část budovy dřevěného pravoslavného kostela sv. Michala. Během hašení se jedna ze tří věží zřítila. Požárníci s ohledem na počet jednotek vyhlásili 2. stupeň poplachu. Nikdo na místě nebyl zraněn, oheň budovu zcela zničil. Z vnitřních prostor se hasičům podařilo vynést několik propan-butanových lahví. Příčinu a rozsah požáru určí až vyšetřovatelé, kteří se na místo vrátí ve čtvrtek ráno.

„Při příjezdu prvních jednotek bylo zřejmé, že plameny zasáhly kostel prakticky v plném rozsahu. Hasiči nasadili čtyři vodní proudy a zasahovali v dýchací technice. Před půl čtvrtou došlo bohužel ke zřícení dřevěné konstrukce věže kostela. Z objektu hasiči vynesli několik propan-butanových lahví, které ochlazovali,“ sdělil mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka.

Příčinu a rozsah požáru určí vyšetřovatelé, kteří se na místo vrátí ve čtvrtek ráno. Vzhledem ke stáří kostela lze očekávat, že škody budou značné.

„Jsem šokován zprávou o požáru v kostele sv. Michala. Byl převezen do Prahy z území Ukrajiny a je tak jedním ze spojovacích můstků mezi Ukrajinou a ČR. Vyzýváme policii k detailnímu vyšetření tohoto incidentu. Obnovení této unikátní památky považujeme za věc cti pro nás všechny,“ uvedl ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Památkově chráněný objekt ze 17. století se šidelovou střechou je považován za typickou lidovou roubenou stavbu z Podkarpatské Rusi. Do našeho hlavního města se dostal v roce 1929, kdy sem byl přestěhován z ukrajinského Mukačeva, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Obdobný požár z roku 2017 měli na svědomí tři mladíci, kteří úmyslně zapálili dřevěný kostel v Gutech. Škody tenkrát činily téměř 20 milionů korun. Ostravský soud trojici žhářů vyměřil trest na 3,5 roku, osm a devět let.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl