ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Veřejný sektor Veřejný prostor Podobu budovaného Dvoreckého mostu doplní neokubistické sochy od Krištofa Kintery

Podobu budovaného Dvoreckého mostu doplní neokubistické sochy od Krištofa Kintery

Podobu budovaného Dvoreckého mostu doplní neokubistické sochy od Krištofa Kintery
16. 11. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Chystaný Dvorecký most doplní zajímavé prvky. Jednat se má o sochy, vodní prvky i speciální osvětlení. Nákup sochařských objektů schválili radní. Dokončení spojnice mezi Podolím a Zlíchovem pro MHD, cyklisty a chodce se očekává v listopadu 2025.

Podobu mostu vytvořili architekti z atelieru Tubes a studia Atelier 6. Východní vyústění mostu bude u severního okraje areálu Žlutých lázní, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Úpravy prostoru pod mostem zpracoval výtvarný umělec Krištof Kintera. Nacházet se zde bude kavárna, pikniková zóna i Kinterova autorská socha.

„Jsem rád, že Praha opět investuje do kultury. Pod nově vznikajícím Dvoreckým mostem vyroste takzvaná botanická zahrada světla. V Praze tak bude další atraktivní místo, které poslouží nejen našim spoluobčanům, ale zároveň i zahraničním turistům, jelikož vybraná díla pochází od umělců z celého světa. Botanická zahrada nabídne další propojení veřejného prostoru a kultury. Vnímám to jako skvělé využití volného prostranství k umělecké činnosti,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro oblast kultury a památkové péče.

Pořízeno bude celkem pět uměleckých děl, mezi ně patří například také neokubistická betonová skulptura nazvaná Heavy Head Boy s elektronicky řízeným vodním systémem. Podoba soch je součástí vítězného návrhu, který vzešel z dvoukolové architektonické soutěže. „Chceme, aby sochy kromě dotvoření výzdoby mostu také doplnily nově vznikající veřejné prostranství o hodnotné umělecké prvky a funkční mobiliář. Na smíchovské straně mostu vznikne světelná zahrada Light Removes Darkness, kde místo stromů vyroste 120 různých lamp veřejného osvětlení z celého světa, například z indonéské Jakarty, Lucemburska nebo Ázerbájdžánu. Na podolské straně pak mimo jiné vznikne plovárna, prostor pro konání koncertů a divadelních představení, skatepark nebo lezecká stěna. Ani tady nebudou chybět umělecké prvky,“ doplňuje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

„Dvorecký most bude díky uměleckým prvkům od Krištofa Kintery splňovat nejen svou primární funkci dopravní stavby, ale jeho okolí bude také fungovat jako místo lákající k trávení volného času. Zároveň se stane cílem obdivovatelů současné architektury a umění. Takto bychom měli přemýšlet o všech investičních akcích hlavního města,“ říká I. náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. 

Celý most bude charakteristický kubistickým tvaroslovím. Nová umělecká díla vytvoří s architekturou stavby jeden celek, stejně tak jako s novou tváří přilehlého okolí.

Často se také vede debata ohledně názvu mostu. Označení Dvorecký most je pracovním názvem. Jednou z variant je, že by se most mohl jmenovat po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Začala stavba Dvoreckého mostu přes Vltavu, jaké další mosty se chystají?

V pražském Podolí byla slavnostně zahájena stavba Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 a 5. Po dokončení bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a budou po něm moci přejet záchranáři. V Praze probíhají práce ale i na dalších mostech.  

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Praha bude mít nový most. Propojí Prahu 4 a 5

Pražský magistrát postaví Dvorecký most, na který nyní vypíše tendr za 972 milionů korun. Stavbu už také schválili pražští zastupitelé. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším. Po jeho dostavbě by se mělo výrazně zlepšit propojení zlíchovského a podolského břehu řeky Vltavy.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Stavba Dvoreckého mostu začne v polovině září

Dvorecký most přes Vltavu propojí Prahu 4 a 5. Jeho stavby by měla odstartovat 13. září. Hotovo bude na přelomu let 2024 a 2025. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a bude jednou ze zásadních staveb, která pomůže v rozvoji tramvajové sítě v Praze. Architektonickou podobu mostů mají na starosti Ateliér Tubes a ATELIER 6. Vybrány byly na základě otevřené architektonicko‐konstrukční soutěže, kterou v roce 2018 vyhlásilo hl. m. Praha. Vítězný návrh odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu