ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Plzeňský kraj zná své stavby roku 2020. Ceny poroty získaly Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě

Plzeňský kraj zná své stavby roku 2020. Ceny poroty získaly Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě

Plzeňský kraj zná své stavby roku 2020. Ceny poroty získaly Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě
14. 9. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

O cenu Stavba roku Plzeňského kraje se letos ucházelo rekordních 40 staveb, 22 z nich získalo nominaci. Reprezentovaly šest soutěžních kategorií kromě průmyslových staveb, nejsilnější byly opět rekonstrukce. Stavbami roku se za loňský rok staly východní ambit kláštera Mariánská Týnice na severním Plzeňsku, Kulturní centrum - Pivovar Domažlice a atriový rodinný dům ve svahu v Plzni. Cenu poroty získaly mimo jiné i Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě.

Polovina přihlášek přišla z obcí a měst z celého Plzeňského kraje. Sedmičlenná odborná porota architektů a stavebních inženýrů všech 40 staveb objela a vybrala 22 nominací. Podle poroty získal Javor nominaci na cenu Stavba roku 2020 za pozvednutí centrální části města. Odborníci ocenili vhodné doplnění původní stavby reprezentativní zástavbou a kultivaci veřejného prostoru. Architektonicky má stavbu na starosti Projekční a architektonická kancelář Josef Černý. Oceněna byla především kvalitní architektura i komplexní technické řešení od kombinace tepelných čerpadel, fotovoltaických panelů, dobíjecí stanice pro elektromobily až po akumulaci dešťové vody pro její zpětné využití. Projekt je tedy nejen designový ale také funkční a šetrný k životnímu prostředí. „Chtěli jsme v centru města novou moderní architekturu, to se nám podařilo, a navíc jsme se ujali i sousedního hotelu Javor, který byl leta opuštěný a v dezolátním stavu,“ říká Dušan Popelka, jednatel stavebně-inženýrské firmy GYOZA.

I to zřejmě přispělo k významnému ocenění a oba projekty nakonec získaly Cenu poroty. "Pro nás je cena významná v tom, že se naplnil náš záměr, který představujeme v projektu Železná Ruda se mění. Oceněn byl totiž zároveň i námi vybudovaný veřejný prostor," říká Popelka

Rezidence Javor je apartmánový dům, který vznikl přestavbou bývalého Hotelu Javor v centru Železní Rudy. Rezidence Klostermann je pak přístavbou a rekonstrukcí bývalého Hotelu Kelnhofer/Plzeň. Oba bytové objekty mají i komerčním využitím a podzemní parkování.

„Snažíme se o nadčasovou architekturu. Domy od začátku stavíme tak, aby z nich nevznikla obyčejná bytovka. Chceme také, aby dům po celou dobu žil svým životem, aby i ve všední den nebyl opuštěný a zhasnutý. Proto se snažíme naše projekty propojit s komerčními prostory. Díky nim naše projekty neustále žijí. Chceme projekty propojit i s veřejným životem ve městě,“ doplňuje Popelka

Železná Ruda je metropolí Šumavy. Dlouhá léta toto město mělo nálepku nehezkého centra tržnic a night klubů. S příchodem nového soukromého investora v roce 2015, přišla ale příjemná změna. Staré opuštěné hotely se začaly měnit na moderní apartmány a ruku v ruce s tím se mění i celkový ráz městečka a kvalita života v něm. „Navíc jsme otevřeli i nové náměstí, které je součástí Rezidence Javor. Je to velmi zásadní změna centra města, kdy dva domy dostaly veřejný prostor, který zde byl léta zanedbaný,“ uvádí investor projektu Dušan Popelka.

Hlavní cenu Stavba roku Plzeňského kraje dostaly východní ambit kláštera Mariánská Týnice na severním Plzeňsku, Kulturní centrum - Pivovar Domažlice a atriový rodinný dům ve svahu v Plzni. 

Železná Ruda se mění

Projekt Železná Ruda se mění má za cíl oživit centrum Železné Rudy a vrátit mu roky zašlou slávu. Rezidence Javor je investorem, který se pustil do záchrany dvou zdevastovaných staveb - rezidence Klostermannův dům a bývalý hotel Javor. Tyto stavby totiž roky samotné centrum Železné Rudy hyzdily. "V současné době chystáme projekt Rezidence svatá Barbora v Železní Rudě. Dokončujeme wellness v Javoru a také dále pracujeme na stavbě Rezidence Skalka," dodává Popelka.

Developerské projekty - 5. díl - Železná Ruda se mění

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu