ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Projekt Železná Ruda se mění

TV Architect představuje - Projekt Železná Ruda se mění

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - Rozhovor: architekt Stanislav Fiala a lokal patriot Jan Hřebejk o projektu Šemíkův břeh

zrušit

18 m 08 s

Železná Ruda je jakousi metropolí Šumavy. Dlouhá léta toto město mělo nálepku nehezkého centra tržnic a night klubů. Složité majetkoprávní vztahy neumožňovaly mnoho let městskému úřadu situaci řešit. S příchodem nového soukromého investora a zároveň šumavského rodáka, pana Dušana Popelky v roce 2015, přišla ale příjemná změna. Staré opuštěné hotely se začaly měnit na moderní apartmány a ruku v ruce s tím se mění i celkový ráz města a kvalita života v něm.

Díky úspěšné spolupráci MÚ Železná Ruda s developerem a citlivému přístupu architekta Ing. Josefa Černého vzniká v centru Železné Rudy nová bytová a komerční výstavba.

Rezidence Klostermann

Bývalý hotel postavený v roce 1891 rodinou Kelnhoferů fungoval v 60. letech minulého století i jako internát pro studenty a svého času i jako Hotel Plzeň. V posledních letech bylo využíváno pouze první podlaží pro komerční prodej. Ostatní podlaží byla opuštěná a nevyužívaná. V roce 2014 byl vypracován architektonický návrh nového polyfunkčního domu s 18 byty, několika komerčními prostory a garážovým stáním.

„Chtěli jsme v centru města novou moderní architekturu, to se nám podařilo, a navíc jsme se ujali i sousedního hotelu Javor, který byl léta opuštěný a v dezolátním stavu,“ říká Dušan Popelka, jednatel stavebně-inženýrské firmy GYOZA.

Rezidence Javor

Dominantní a kdysi vyhlášený Hotel Javor byl po několik let opuštěný a nevyužívaný. Jeho slávu 70. a 80. let vystřídala pověst strašáka. V roce 2017 byla vypracována studie a projektová dokumentace na rekonstrukci. Vzniklo zde 37 bytových jednotek, 4 komerční jednotky, 46 krytých garážových stání, 20 venkovních parkovacích stání a také wellness.

„Tady jsme se museli vypořádat s tím, že podle požadavku CHKO Šumava musela zůstat zachována hlavní vysoká část budovy. Mohli jsme ale odstranit původní přístavbu a vystavět tady novou moderní část, což nakonec vytvořilo pěkný kompoziční celek. Bylo zde vytvořeno i náměstíčko, které slouží jak pro odpočinek, tak pro pořádání kulturních akcí,“ říká architekt Josef Černý.

Rezidence Skalka

„Měli jsme radost z toho, že měníme centrum Železné Rudy. Poté přišla přeměna opuštěného hotelu Skalka. Aktuálně byla zahájena realizace,“ říká Dušan Popelka.

Vzniknou tady luxusní horské apartmány. I tady budou součástí projektu komerční prostory, garážová stání, moderní fitness i vinárna. S dokončením stavby se počítá ke konci roku 2022.

„Tady jsme řešili výrazný terén, takže jsme byli omezeni pozemkem. Dům jsme se proto snažili prolomit, aby nabízel krásný výhled,“ říká architekt Josef Černý.

„Snažíme se o nadčasovou architekturu. Domy od začátku stavíme tak, aby z nich nevznikla obyčejná bytovka. Chceme také, aby dům po celou dobu žil svým životem, aby i ve všední den nebyl opuštěný a zhasnutý. Proto se snažíme naše projekty propojit s komerčními prostory. Díky nim naše projekty neustále žijí. Díky tomu chceme projekty propojit i s veřejným životem ve městě,“ říká Popelka.

„Projekty jsou specifické tím, že se nachází v centru Železné Rudy. Vždy se snažíme navázat na sousední zástavbu a na okolí. Jsou to velmi citlivě tvořené stavby. Vycházíme z okolního prostředí, a proto hodně využíváme přirozené materiály. Neřešíme jen bydlení, ale i veřejný prostor, který k domům přiléhá. Nejsou to developerské projekty za účelem výdělku, ale projekty s cílem podpořit celé město i jeho okolí,“ dodává Černý.

Nejnovějším projektem investora je opět přestavba starého hotelu v Železné Rudě.

Rezidenci Svatá Barbora má jméno po kapli, která v místech kdysi stála. Máme záměr a začínáme jednat s orgány a představujeme jim náš projekt s krásnou architekturou. Výhodou je to, že v dnešní době si lidé pořizují apartmány jako investici, takže se daří i to propojení s pronájmem a hotel je pořád plný a žije svým životem,“ uzavírá Popelka.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu