ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor Veřejný prostor Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti od bratrů Stolínových v Liberci

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti od bratrů Stolínových v Liberci

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti od bratrů Stolínových v Liberci
Autor: liberecky-kraj.cz Popisek: Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti

Dílo boří zažité představy o památníku. Uvnitř je uložena hlína z devíti bojišť druhé světové války. Jde o první společné dílo bratrů Stolínových, kdy jeden je architekt a druhý sochař. 

První společné dílo bratrů Stolínových vybočuje z ustálené představy o památníku. Oba autoři za tuto realizaci získali v roce 2001 Čestné uznání Grand Prix architektů v kategorii Výtvarné dílo v architektuře.
Památník je tvořen dvěma síťovanými stěnami z kovu a „probouzí se“, jakmile do něj návštěvník vstoupí. V té chvíli se automaticky zapnou světla, proudění vzduchu a pohyblivé elektronické texty prezentující data a místa bojů. Do vnitřku památníku byla uložena hlína z devíti bojišť druhé světové války. Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti je výstižně umístěn v Liberci v parku na náměstí, jehož celou jednu stranu tvoří historická budova, kasárna, kde sídlí vojáci nepřetržitě od roku 1867.


Petr Stolín 

Po studiu architektury na VUT v Brně pracoval ve Stavoprojektu Liberec a u Karla Hubáčka v Sialu. V roce 1993 začal pracovat samostatně a v roce 2015 založil s partnerkou Alenou Mičekovou ateliér CUBE LOVE. Petr Stolín se v roce 2016 stal prvním vítězem nově založené České ceny za architekturu za stavbu ZEN Houses, v nichž se svou partnerkou žije i pracuje. Tento architektův manifest je „prostorem šitým na míru obyvatel, byť vychází z prefabrikovaných prvků,“ uvádí k stavbě architekt Filip Šenk a pokračuje:„Standardizace zde není cílem, ale naopak prostředkem tvorby výsostně osobního prostoru, má zabezpečit dostupnost, důraz na individualitu zase neupadání do předem daných vzorců bydlení.“  Petr Stolín se také věnuje pedagogické činnosti a stejně jako jeho bratr vede ateliér na FUA TU v Liberci.

Jan Stolín 

Vystudoval sochařství na VŠUP v Praze, ve své habilitační práci se věnoval památníku jako interaktivnímu bodu v městské krajině. Kromě vlastní tvorby příležitostně spolupracuje se svým bratrem, vede Katedru environmental designu  na FUA TUL a věnuje se také kurátorské činnosti. V roce 1997 spoluzakládal a vede galerii Die Aktualität des Schönen… v Liberci a od roku 2013 vede soukromou galerii Cube × Cube Gallery. Účastnil se mnoha výstav, v roce 2000 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého, je zastoupen v řadě sbírek (Národní galerie v Praze, Sbírka současného umění v Mikulově, Sbírka Jiřího Valocha ad.)

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu