ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty

Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty

Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty
23. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: obec Židlichovice

Židlichovice u Brna se pustily do smělého projektu nové čtvrti, která by měla nabídnout moderní bydlení a zároveň nejvyšší míru udržitelnosti. Radnice doufá, že se podaří najít cestu, jak spojit chytrá řešení a současný urbanismus s ohledem na přírodu. Obec vyhlásila výběrové řízení, ve kterém cílí především na tuzemskou architektonickou špičku. Ta bude mít za cíl začlenit čtvrť do města i krajiny a současně splnit všechna kritéria jako je například uhlíková neutralita.

„Ze sociálního hlediska půjde o citlivé propojení Chytrých Lích s okolní zástavbou města a krajinou. Dále vytvoření rozmanitých forem venkovních prostranství a sdílených vnitřních prostor s důrazem nejen na společné trávení času, ale také na životní prostředí. Opomenout by účastníci neměli ani široké věkové či ekonomické spektrum obyvatel a tomu přizpůsobit rozmanitost forem bydlení,“ popisuje starosta Židlochovic Jan Vitula.

Důležitá je také spotřeba energie pro provoz budov. Emise oxidu uhličitého by v této lokalitě měly být nulové. Dalším cílem je také nakládání s pitnou a užitkovou vodou, kde by se úspora měla pohybovat v řádu 50 procent.

„Cílem nicméně není vytvoření uzavřené soustavy odpojené od veřejných sítí, nebo bez dodávek paliva zvenčí, tzv. off-grid. Mělo by ale docházet ke snižování konečné spotřeby energie, a naopak zvyšování podílu lokální produkce energie z obnovitelných zdrojů,“ upřesnil koordinátor projektu Jan Bárta z Centra pasivního domu.

Komise nabídne i možné konzultace

Ve výběrové komisi zasedne starosta Židlochovic Jan Vitula, architekt Židlochovic Pavel Jura a Petr Maršálek, partner developerské společnosti MBReal. Nezávislými členy jsou pak architektky Bohumila Hybská a Zdeňka Vydrová, dlouholetý bývalý děkan FAST VUT v Brně Josef Chybík a architektka Patricie Taftová.

„Výběr bude zaměřen na špičku v oboru – kvalitní urbanisty a architekty se zkušenostmi v navrhovaní racionální a udržitelné architektury. Rozhodovat budou jimi zaslaná portfolia, a to do 18. listopadu. Vybraní účastníci pak budou následně zpracovávat urbanistický návrh. V průběhu navrhování bude zadavatel s architekty návrh konzultovat – urbanistický i architektonický návrh vnímáme jako participativní proces různých stran, nikoliv jako one-man-show s grafickou prezentací architekta.  Vítězi výběrového řízení bude následně zadána zakázka na zpracování územní studie,“ vysvětluje architekt města Židlochovice Pavel Jura.

Hlavním hodnotícím kritériem bude urbanistická, architektonická a udržitelná kvalita návrhu. Žádost mohou zájemci zaslat elektronicky na stránkách obce. Více informací o projektu udržitelné čtvrti Chytré Líchy je možné nalézt na chytrelichy.cz.

Doporučujeme:

Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl