ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty

Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty

Odvážný projekt první udržitelné čtvrti v ČR hledá své architekty
23. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: obec Židlichovice

Židlichovice u Brna se pustily do smělého projektu nové čtvrti, která by měla nabídnout moderní bydlení a zároveň nejvyšší míru udržitelnosti. Radnice doufá, že se podaří najít cestu, jak spojit chytrá řešení a současný urbanismus s ohledem na přírodu. Obec vyhlásila výběrové řízení, ve kterém cílí především na tuzemskou architektonickou špičku. Ta bude mít za cíl začlenit čtvrť do města i krajiny a současně splnit všechna kritéria jako je například uhlíková neutralita.

„Ze sociálního hlediska půjde o citlivé propojení Chytrých Lích s okolní zástavbou města a krajinou. Dále vytvoření rozmanitých forem venkovních prostranství a sdílených vnitřních prostor s důrazem nejen na společné trávení času, ale také na životní prostředí. Opomenout by účastníci neměli ani široké věkové či ekonomické spektrum obyvatel a tomu přizpůsobit rozmanitost forem bydlení,“ popisuje starosta Židlochovic Jan Vitula.

Důležitá je také spotřeba energie pro provoz budov. Emise oxidu uhličitého by v této lokalitě měly být nulové. Dalším cílem je také nakládání s pitnou a užitkovou vodou, kde by se úspora měla pohybovat v řádu 50 procent.

„Cílem nicméně není vytvoření uzavřené soustavy odpojené od veřejných sítí, nebo bez dodávek paliva zvenčí, tzv. off-grid. Mělo by ale docházet ke snižování konečné spotřeby energie, a naopak zvyšování podílu lokální produkce energie z obnovitelných zdrojů,“ upřesnil koordinátor projektu Jan Bárta z Centra pasivního domu.

Komise nabídne i možné konzultace

Ve výběrové komisi zasedne starosta Židlochovic Jan Vitula, architekt Židlochovic Pavel Jura a Petr Maršálek, partner developerské společnosti MBReal. Nezávislými členy jsou pak architektky Bohumila Hybská a Zdeňka Vydrová, dlouholetý bývalý děkan FAST VUT v Brně Josef Chybík a architektka Patricie Taftová.

„Výběr bude zaměřen na špičku v oboru – kvalitní urbanisty a architekty se zkušenostmi v navrhovaní racionální a udržitelné architektury. Rozhodovat budou jimi zaslaná portfolia, a to do 18. listopadu. Vybraní účastníci pak budou následně zpracovávat urbanistický návrh. V průběhu navrhování bude zadavatel s architekty návrh konzultovat – urbanistický i architektonický návrh vnímáme jako participativní proces různých stran, nikoliv jako one-man-show s grafickou prezentací architekta.  Vítězi výběrového řízení bude následně zadána zakázka na zpracování územní studie,“ vysvětluje architekt města Židlochovice Pavel Jura.

Hlavním hodnotícím kritériem bude urbanistická, architektonická a udržitelná kvalita návrhu. Žádost mohou zájemci zaslat elektronicky na stránkách obce. Více informací o projektu udržitelné čtvrti Chytré Líchy je možné nalézt na chytrelichy.cz.

Doporučujeme:

Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu