Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nové doporučení České národní banky: Kdo nyní dosáhne na hypotéky?

Nové doporučení České národní banky: Kdo nyní dosáhne na hypotéky?

Nové doporučení České národní banky: Kdo nyní dosáhne na hypotéky?
1. 10. 2018 / Autor: moje-penize.net Popisek: Ilustrační foto

Česká národní banka vydala doporučení, podle něhož nesmí dluh žadatele o hypotéku překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Toto doporučení pro banky by mohlo způsobit pokles počtu hypoték.

Na splátku dluhu má zájemce vynakládat maximálně čtyřicet pět procent měsíčního čistého příjmu. Banky v posledních týdnech zaznamenaly nárůst zájmu o hypotéky o dvacet až třicet procent proti jiným měsícům. Od tohoto měsíce však očekávají jejich pokles.

Kdo na ni dosáhne

„Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Vlivem přísnějších pravidel, která začínají dnes platit, na hypotéku podle jejích analýz nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce. Předpokládá, že vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl