Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Neshody v postupu stavby družstevního bydlení vyřešila pražská koalice kompromisem

Neshody v postupu stavby družstevního bydlení vyřešila pražská koalice kompromisem

Neshody v postupu stavby družstevního bydlení vyřešila pražská koalice kompromisem
11. 12. 2019 / Autor: Romana Landová, ČTK. Pražská koalice se shodla. Foto: Pixabay.com

Pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se domluvila na postupu přípravy výstavby družstevního bydlení. Dohodu přitom doprovázely spory.

Dosud nebylo jasné, zda mají být vytvořeny odborné analýzy, nebo svoláno jednání magistrátní komise pro družstevní bydlení. Primátor Prahy Zdeněk Hřib trval na svolání odborné komise, ale radní Hana Kondová Marvanová (za STAN) oponovala s tím, že je důležitější mít nejprve podklady, na jejichž základě bude komise jednat.

Koalice se nakonec shodla na kompromisu. Zadání bude oproti původní verzi širší. „Abychom mohli v průběhu analýzy zpracovávat varianty (zakládání družstev a výstavby). Paní radní Hana Marvanová měla svojí jednu verzi a my jsme chtěli, aby bylo možné v průběhu analýzy posuzovat i alternativy," řekl předseda magistrátního výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě) s tím, že tímto kompromisem se spor vyřešil a již není třeba debatu na komisi dále vést. Dodává, že zadání bude upraveno do konce tohoto týdne a následně se jím začnou zabývat magistrátní úředníci.

Zrychlené povolování staveb

Magistrát se rozhodl podpořit družstevní bydlení tím, že družstvům poskytne pro domy své pozemky. Zároveň se stane členem družstev. První projekt by se měl objevit na Praze 13. Na základě dohody města s družstvy by měli do družstev vstupovat pouze lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v bytě dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat. Vedení města chce stále řešit rostoucí ceny bydlení zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, mezi nimiž je i zastavení privatizací městských bytů.

Psali jsme také:

Praha schválila memorandum o bydlení. Nejvíce pomůže dětem a lidem v nouzi

Češi se dostanou k bydlení nejhůř z evropských zemí

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl