Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nejdelší visutý most otevřeli před dvaceti lety v Japonsku

Nejdelší visutý most otevřeli před dvaceti lety v Japonsku

Nejdelší visutý most otevřeli před dvaceti lety v Japonsku
4. 4. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ PlusMinus Popisek: Nejdelší visutý most na světě Akaši-Kaikjó
#most
další

Akaši Kaikjó, nejdelší visutý most na světě, byl otevřen před dvaceti lety v Japonsku. Celková délka mostu je tři tisíce devět set jedenáct metrů. Přes most vede pouze dálnice. Náklady na stavbu byly ohromné. Neměly by jej zaskočit zemětřesení ani silný vítr.

Přesně 5. dubna 1998 byl v Japonsku uveden do provozu Akaši Kaikjó, nejdelší visutý most na světě. Velkolepá stavba se klene přes průliv Akaši, který je intenzivně využíván k lodní dopravě, a spojuje města Kóbe a Awadži na ostrově Honšú.

Rozpětí hlavního pole je tisíc devět set devadesát jedna metrů. Každé z jeho krajních polí má rozpětí devět set šedesát metrů, čímž celková délka mostu činí tři tisíce devět set jedenáct metrů.

Přes most vede pouze dálnice. V původních plánech byla zakreslena i železniční trať, na tu se už ale nedostalo.

Jeho výstavba trvala deset let a přišla na bezmála čtyři miliardy dolarů. Je navržen tak, aby odolal větru o rychlosti dvě stě osmdesát pět kilometrů za hodinu a zemětřesení o intenzitě osm a půl stupně Richterovy škály.

Japonská honorace

Jeho slavnostního otevření se zúčastnilo na třináct set hostů, mezi kterými nechyběl ani korunní princ Naruhito se svou chotí, princeznou Masako. Od dubna do listopadu letošního roku se mohou návštěvníci seznámit s historií jedné z dominant Japonska. Navštívit lze i jeden stožár ve výšce tří set metrů.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu