ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality NATO bude zasedat v nové budově v Bruselu

NATO bude zasedat v nové budově v Bruselu

NATO bude zasedat v nové budově v Bruselu
10. 5. 2018 / Autor: flanderstoday.com Popisek: Nová budova Severoatlantické aliance
#Belgie #NATO
další

NATO začalo pro svá jednání využívat novou budovu. Ta původní přestala stačit, jelikož se počet členských států rozrostl. Stěhování pracovníků i vybavení začalo už 18. března a mělo by skončit v polovině července. Nový komplex stál přes miliardu eur.

Severoatlantická aliance začala ke svým pravidelným jednáním využívat novou budovu. Do moderního komplexu se doteď přestěhovala zhruba polovina ze 4000 lidí, kteří v centrále pracují. Areál stojí nedaleko, prakticky přes ulici, od dosavadních používaných prostor.

Se stávajícím velitelstvím z roku 1967 se na konci dubna rozloučil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během jednání ministrů zahraničí členských zemí. Dosud používané prostory centrály přestávaly NATO stačit. Počet členských zemí se z původních patnácti rozrostl na dvact devět. Mnoho partnerských stárů si v nové budově zřídilo svá velvyslanectví.

Nová budova má symbolizovat sepjaté a propletené prsty

Nová budova, která má při pohledu shora symbolizovat sepjaté a propletené prsty, nabízí více než 250.000 metrů čtverečních prostor. Do nich by se mělo tento rok postupně nastěhovat okolo 1500 zaměstnanců národních delegací, asi 1700 pracovníků vojenského i civilního aparátu NATO a přibližně 650 lidí z nejrůznějších aliančních agentur. Počítá se také s tím, že budovu denně navštíví okolo pěti set hostů. Přestěhováno už je také přibližně pět desítek civilních i vojenských pracovníků české stálé delegace při NATO.

Stěhování, které začalo 18. března tohoto roku, by mělo být ukončeno v polovině července, a to před letošním summitem aliance, který se v nové centrále uskuteční.

Komplex stál více než miliardu eur

Komplex, jehož hlavním architektem byl Portugalec Jo Palma a londýnská kancelář SOM, přišel na více než miliardu eur, přes dvacet pět miliard Kč. Je vybaven nejen moderními komunikačními sítěmi, ale je v něm umístěno také zařízení na zachytávání dešťové vody. Ta je následně využívána k čištění interiérů budovy a na toaletách. Geotermální topení má snižovat spotřebu energie při vytápění v zimě i chlazení v teplých měsících.

ČTK, nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu