Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Na Svitavsku se chystají rekonstruovat rozhlednu Pastýřku

Na Svitavsku se chystají rekonstruovat rozhlednu Pastýřku

Na Svitavsku se chystají rekonstruovat rozhlednu Pastýřku
17. 7. 2019 / Autor: moravskatrebova.cz Popisek: Rozhledna Pastýřka

Následující týden by se mělo začít s rekonstrukcí rozhledny Pastýřka u Moravské Třebové na Svitavsku. Tato stavba je stará deset let a od února je zavřená z důvodu špatné statiky. První turisté by se na ni mohli podívat prvního září, jak řekl mluvčí města Václav Dokoupil.

V rámci pravidelné zimní kontroly se zjistilo, že jeden z dřevěných sloupů rozhledny je napaden dřevokaznou houbouDřevokazné houby jsou houby, které rozkládají živé nebo mrtvé dřevo. Město se proto rozhodlo stavbu uzavřít a poškozený sloup nechá vyměnit za ocelový.

„Chceme vyloučit jakékoli procento pochybnosti, proto jsme vyhlídku raději zavřeli. Její bezprostřední zhroucení sice nehrozí, do dřeva však nevidíme a nikdo neví, co by mohl silný poryv větru s konstrukcí udělat,“ zdůvodnila v minulosti přijatá opatření jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková.

Docílit původního vzhledu rozhledny

„Docílíme požadované bezpečnosti a pokud možno i původního vzhledu rozhledny. Samotná montáž ocelového sloupu je složitý úkon, aby nedošlo při odstranění původního dřevěného prvku k deformacím konstrukce,“ řekl Dokoupil.

Znovuotevření rozhledny je v plánu prvního září, pokud však opravy půjdou dobře, mohli by se z ní zájemci dívat už v srpnu. Náklady na opravu jsou odhadovány na 150.000 korun. Z výšky 27 metrů nabízí rozhledna výhled na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

Rozhlednu je tvořena dřevěnou věží a ocelovým vřetenovým schodištěm. Má železobetonové základy a navrhl ji rodák z Moravské Třebové Jan Škoda. Studie rozhledny pochází od Antonína Olšiny, který navrhl známou Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Na místě původně stála rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl