Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Nejmodernější stavby Milovníci ryb a mořských plodů mohou slavit, ve Skandinávii postaví první podmořskou restauraci v Evropě

Milovníci ryb a mořských plodů mohou slavit, ve Skandinávii postaví první podmořskou restauraci v Evropě

Milovníci ryb a mořských plodů mohou slavit, ve Skandinávii postaví první podmořskou restauraci v Evropě
18. 12. 2018 / Autor: Snøhetta Popisek: Podmořská restaurace

Restaurace pod mořem, která se nestala obětí živelné katastrofy? Proč ne. Norští architekti ze studia Snøhetta vytvořili originální plány pro první podmořskou restauraci v Evropě. Restaurační zařízení, které má zároveň fungovat jako výzkumné středisko pro nadšence mořské biologie, plánují postavit ve své skandinávské domovině.

První evropská restaurace s výhledem na mořské dno má být hotová začátkem roku 2019 na nejjižnějším bodě norského pobřeží v Severním moři, nedaleko vesnice Baly. Pracovní název projektu zní Under, což má dvojí význam - v angličtině název lze přeložit jako "dolů" nebo "pod", v norštině může být přeložen jako "zázrak" či "úžas".

Tři úrovně

Tříúrovňová budova podle plánů studia zahrnuje panoramatické akrylové okno s délkou jedenáct metrů a výškou čtyři metry v restauraci, která se bude nacházet pět metrů pod hladinou moře. První úroveň má tvořit šatník, druhou bar, který má být zároveň přechodem mezi pobřežím a oceánem, a poslední samotná restaurace.

Stavbu by měl tvořit především beton s tloušťkou jednoho metru, aby odolával tlaku vody, a architekturu přizpůsobili tak, aby restaurace v žádném případě nepřipomínala akvárium a aby nevyvolala pocit klaustrofobie. Část konstrukce bude řádně zapuštěná do pobřeží.

Temné odstíny barev

Barva vnitřní části stavby a osvětlení má respektovat prostředí, převládat mají barvy evokující tmavé a šedé sedimenty, skály či písek. Nejhlubší úroveň má střídat temné odstíny modré a zelené.

Podnik by měl disponovat stoly pro osmdesát, maximálně sto hostů. Kuchyně restaurace by se přirozeně měla zaměřovat na rybí pokrmy a plody moře, cílem architektů je totiž poukázat na biodiverzitu mořského života v oblasti.

Budova má zároveň sloužit i vědeckým účelům, vytvoří podmínky pro výzkumníky, aby mohli sledovat mořskou flóru a faunu.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl