ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Developeři jsou jako na trní, jejich obavy ohledně prodeje bytů se naplňují

Developeři jsou jako na trní, jejich obavy ohledně prodeje bytů se naplňují

Developeři jsou jako na trní, jejich obavy ohledně prodeje bytů se naplňují
18. 12. 2018 / Autor: Michal Sváček, MAFRA Popisek: Šéf Central Group Dušan Kunovský

V Praze se letos prodá jen asi čtyři tisíce devět set nových bytů celkem za osmadvacet miliard korun. Naplňují se tak dlouhodobé obavy developerů. Několik let trvající problémy se zcela nedostatečným povolováním nové výstavby si vybírají svou daň. I přes ekonomickou konjunkturu, příznivou shodu okolností, a stále velmi vysokou poptávku po novém bydlení se počty prodaných bytů meziročně sníží o jedenáct procent. Vzhledem k zhruba patnáctiprocentnímu nárůstu cen za poslední rok budou tržby z jejich prodejů klesat pomaleji, zhruba o čtyři procenta. Tato čísla vycházejí z prognózy největšího rezidenčního stavitele Central Group.

Pokles prodeje nových bytů pod hranici pět tisíc je jednoznačným ukazatelem toho, že v Praze není něco v pořádku. Poptávka je stále vysoká, ale nové byty přestávají být pro střední třídu dostupné. Přitom by se mělo stavět alespoň deset tisíc bytů ročně, aby Praha zvládla absorbovat příliv nových obyvatel, pokryla deficit z minulých let a zajistila také obnovu stárnoucího bytového fondu,“ řekl Dušan Kunovský, šéf Central Group.

Ani jediný nový byt

Jen oficiální statistikou zaznamenaný růst počtu obyvatel dosahuje čtrnáct tisíc ročně. Přitom letos počet nově povolených bytů se bude zřejmě podobně jako loni pohybovat kolem dvou a půl tisíce. Například v říjnu stavební úřady v celé Praze nepovolily ani jediný nový byt v bytovém domě.

Od poloviny roku 2015 narostly ceny nových bytů v Praze o zhruba šedesát procent. Letos se cenový růst zpomalil na meziroční úroveň asi patnáct procent především proto, že nabídkové ceny již překročily stotisícovou hranici a nové byty se tak staly pro velkou část střední třídy nedostupné. Když Central Group začátkem roku predikoval, že omezené povolování zvedne ceny až ke stotisícové hranici za metr čtvereční, jen málokdo tomu věřil.

Dnes se však odhady Central Group potvrzují. Navíc poptávku deformují restrikce ČNB, které v umělé snaze řešit necelá dvě procenta problémových případů znemožní pořízení vlastního bydlení až třetině klientů, kteří na hypotéky dříve bez problémů dosáhli.

Nové byty si mohou dovolit investoři

Fakt, že neklesají jen počty prodaných bytů, ale i celkové příjmy z prodeje jasně svědčí o tom, že to nejsou developeři, kdo prodeje uměle přiškrcují, aby dosáhli vysokých cen. Je totiž jen těžko představitelné, že by se sami připravili o více než miliardu tržeb. „Naší hlavní klientelou vždy byla střední třída a ta v našich bytech i nadále bydlí, nyní ale častěji formou dlouhodobého pronájmu. Těmi, kdo si nové byty mohou dovolit, jsou totiž v poslední době stále více investoři. A to není pro zdravý trh správné,“ vysvětlil Kunovský.

Nezanedbatelným důvodem růstu cen jsou neustále rostoucí náklady. Neúměrně rostou ceny stavebních prací, a to s ohledem na konjunkturu a s ní související katastrofální nedostatek stavebních kapacit. Značný vliv má také nečekaně vysoký růst cen stavebních materiálů a technologií v některých případech až o čtvrtinu ročně. Náklady dále zvyšují miliardy korun dlouhodobě umrtvené v nerozvíjených pozemcích a brownfieldech.

 Paralyzovaný povolovací proces

Pokud by pražský trh nebyl deformován uměle omezenou nabídkou, ceny by sice v důsledku vyšších nákladů rostly také, zdaleka ale ne současným tempem. Kvůli paralyzovanému povolování nových staveb jsou aktuální ceny bytů v Praze o deset až patnáct procent výše, než by tomu bylo při dostatečné nabídce.

Situace dopadá na všechny firmy na trhu, a to včetně Central Group. Firma tak v letošním roce podle odhadů prodá kolem osmi set osmdesáti bytů, domů a parcel, což by byl meziroční pokles asi o třináct procent. Příjmy z prodeje budou činit řádově 4,5 miliardy. I přes nárůst cen tak příjmy klesnou podobným tempem jako prodeje. Důvodem je daleko větší prodej menších bytů o dispozicích 1+kk a 2+kk oproti předchozímu roku a na druhou stranu menší podíl nových luxusních projektů.

red

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu