ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor Veřejný prostor Mezi Hostivaří a Záběhlicemi by mohl vzniknout biotop i komunitní zahrada

Mezi Hostivaří a Záběhlicemi by mohl vzniknout biotop i komunitní zahrada

Mezi Hostivaří a Záběhlicemi by mohl vzniknout biotop i komunitní zahrada
25. 11. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Praha chystá krajinářskou studii Trojmezí. Zpracováním studie byl pověřen Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Tato lokalita mezi Hostivaří a Záběhlicemi je obklopená zástavbou městských částí Praha 4, 10, 11 a 15. Cílem studie je vyzdvihnout přírodní hodnoty území a vytvořit příjemný prostor pro trávení volného času. Počítá se s tím, že do studie bude moci promluvit i veřejnost.

Trojmezí je významnou rekreační lokalitou například pro obyvatele Chodova, Spořilova, Hostivaře či Záběhlic. Nachází se zde například přírodní památka Meandry Botiče i několik retenčních nádrží či rozsáhlý zanedbaný ovocný sad. V minulosti už pro toto území vznikly studie, bohužel ale žádný návrh nebyl dále řešen. 

Navážeme na mnoho úvah a studií lokality Trojmezí. Jde nám o hledání potenciálu a možností různých charakterů přírody, oddechu a rekreace. Skloubíme vše v návrhu studie, která bude klást důraz na respektování širokého údolí Botiče, maximální ochranu nezastavitelných ploch v okolí vodních toků a stabilizaci kompaktně zastavěného území okolo Trojmezí,“ vysvětluje některé z cílů studie první náměstek primátora Petr Hlaváček. 

Studie je rozdělena na dvě části – analytickou a návrhovou. První se bude věnovat stavu krajiny a půdy. Zabývat se bude i zapojením stávajících retenčních nádrží a třeba i umístěním volnočasových aktivit. Mluví se i o vzniku biotopového koupaliště a úpravy by se mohly dočkat i místní sady z kterých by v budoucnu mohla vzniknout komunitní zahrada. Uvažuje se také o cyklostezce či hipotrase. Co se technické části týká, ta bude řešit zadržování vody, příkopy, průlehy a rýhy, zpomalující odtok dešťové vody. 

„Jedná se logický krok, který jsme slibovali. Je nedílnou součástí řešení majetkoprávního vypořádání celého území. Cílem je jednoznačná definice hranice nezastavitelného území Trojmezí, jeho volnočasového charakteru a tím dání jasné budoucnosti rozvoje lokality,“ říká radní pro správu majetku Jan Chabr. 

„V území chceme udržet šetrné zemědělství. Studie proto navrhne vhodná opatření pro citlivé hospodaření s vodou a půdou. Velké plochy polí by měly být rozděleny alejemi a remízky, aby se zabránilo erozi. Budeme spolupracovat i se Střediskem ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův Dvůr, což je jedna z nejvýznamnějších aktivit v území,“ vysvětluje záměry studie ředitel IPR Ondřej Boháč

Práce budou průběžně konzultovány jak se zástupci městských částí, tak s veřejností.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl