ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Mají půjčky na bydlení pro mladé rodiny smysl? Developeři mají jasno

Mají půjčky na bydlení pro mladé rodiny smysl? Developeři mají jasno

Mají půjčky na bydlení pro mladé rodiny smysl? Developeři mají jasno
14. 8. 2018 / Autor: bydlo.cz Popisek: Stát půjčí mladým rodinám na bydlení
#půjčky
další

Státní fond rozvoje bydlení bude od středy přijímat žádosti o půjčku pro mladé rodiny do třiceti šesti let. Půjčky se týkají modernizace stávajícího nebo pořízení nového bydlení. Podle developerů však tento způsob pomoci mladým rodinám nebude efektivní.

Půjčka může dosáhnout až dvou milionů korun, úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou dvacet let. Maximální doba splácení bude ve výjimečných případech až dvacet pět let. Pro letošní rok je na půjčky vyčleněno šest set padesát milionů korun, v dalších letech se zatím počítá s miliardou ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné a navrhovali by jiná řešení.

V nové verzi programu půjčí stát mladým lidem na modernizaci bytu od třiceti do tří set tisíc korun na koupi bytu maximálně 1,2 milionu korun a v případě výstavby či koupě rodinného domu je nejvyšší částka stanovena na dva miliony korun. Úvěr bude poskytnut maximálně do osmdesáti procent skutečných nákladů na výstavbu či koupi, v případě rodinného domu včetně ceny pozemku.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Podle některých realitních makléřů ale ani nová verze programu příliš mladým rodinám situaci neulehčí. „Pro porovnání: výše hypotečních úvěrů poskytnutých v roce 2017 byla dvě stě dvacet sedm miliard korun. Z tohoto objemu je částka vyčleněná na Program pro mladé pouhých 0,27 procenta. Ani slibovaná miliarda by nebyla tedy víc než půl procenta z peněz, které si lidé na bydlení ročně vypůjčí,“ uvedl majitel kanceláře RE/MAX City Daniel Kotula. Podle něj by více pomohlo, kdyby byla zrušena daň z nabytí nemovitosti. Realitní makléřka Lucie Tůmová poznamenala, že nabízené peníze jsou nedostatečné zejména pro zájemce o bydlení ve větších městech.

Podle mluvčího developerské společnosti Finep Davida Jiruška je největším problémem nedostatek bytů. „Ceny nemovitostí se následně zvyšují, a to po celé republice. Když nemáte možnost si koupit nemovitost v Praze a pracujete tam, hledáte byt v jejím prstenci. Zvyšuje se poptávka po bydlení, ceny rostou a přelévá se to do celé země.“

Nová hypoteční kritéria

Program podle něj může mladým rodinám pomoci v případě, že mimo jiné splní nová hypoteční kritéria České národní banky, která začnou platit v říjnu. Podle těch by výše dluhu žadatele nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu, zároveň by měl žadatel na splátky vynakládat maximálně čtyřicet pět procent měsíčního čistého příjmu.

„Na sekundárním trhu (již existujících nemovitostí) se podíl hypoték čerpaných na nákup nemovitosti pohybuje okolo šedesáti pěti až sedmdesáti procenty. Tam program může mladým rodinám pomoci. Zároveň je ale problém, že splátky nově nesmí přesáhnout čtyřicet pět procent příjmu," dodal Jirušek. Prostor pro využití programu ale vidí zejména při rekonstrukcích.

„Vzhledem ke stáří bytového fondu, který je například v Praze nejstarší v ČR a v průměru dosahuje šedesáti dvou let, tak v případě, že by člověk rekonstruoval, samozřejmě tento program pomůže minimálně k zamezení dalšímu stárnutí nemovitosti. V tomto bodě je to jednoznačné pozitivum,“ doplnil.

Nepřístupné hypotéky

„Od října začnou platit opatření České národní banky, které z velké části lidem znepřístupní hypotéky, takže každou takovou možnost pro mladé lidi vítáme. Ale jak vzhledem k výši půjčky s ohledem na ceny na pražském trhu, tak k celkové alokované částce, asi nejde o program, který by mohl situaci úplně vyřešit," řekla mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková. Podobně vidí situaci i generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

Pozitivněji o programu hovoří ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek: „Tato příležitost určitě pomůže části mladých rodin s řešením bytové situace. Problém je zejména ve vysoké ceně bytů, na které řada mladých rodin nedosáhne. Za aktuálně nastavené limity sice mladé rodiny celý byt nepořídí, ale určitě jim pomůže každá koruna,“ poznamenal.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl