ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Rekonstrukce chátrajícího statku v moderní bydlení Chateau Troja Residence

Rekonstrukce chátrajícího statku v moderní bydlení Chateau Troja Residence

Rekonstrukce chátrajícího statku v moderní bydlení Chateau Troja Residence
3. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Troja se mění. Foto: LOXIA

Bývalý panský statek ze 17. století se díky náročné rekonstrukci proměnil v zajímavé bydlení Chateau Troja Residence. Jedná se o propojení historických budov s citlivě zakomponovanými novostavbami, které se nachází v pražské Troje. Za projektem stojí architektonický ateliér LOXIA, který je autorem celé koncepce.

Bývalý hospodářský dvůr se za uplynulé 4 roky změnil v rezidenční areál se 72 byty, z nichž 17 se nachází v historických objektech. Několik z nich má podobu luxusních penthousů. Originalita bytových jednotek spočívá v pozoruhodném výhledu na Prahu, který umožňují velká, elektronicky ovládaná okna. „Podobný typ oken se používá zatím velmi málo. Lze je ovládat z mobilu nebo laptopu a jsou rovněž napojena na meteostanici, takže pokud začne pršet nebo udeří velký mráz, a okna zůstala náhodou nedovřena, automaticky se zavřou,“ vysvětluje Michal Hendrych, hlavní inženýr z architektonického ateliéru LOXIA.

Součástí rezidenčního areálu budou i zahrady navazující na geometrické francouzské zahrady Trojského zámku. LOXIA je autorem celé koncepce od prvních skic, které pocházejí již z roku 2008.

Architektonicky cenné budovy

Projektanti se snažili, aby byl projekt unikátní – kupříkladu aby chladicí, tepelná a další technologická zařízení byla dobře „skryta“ a nenarušovala celkový vzhled. V případě Chateau Troja využili k tomuto účelu podstřešní prostory, kam umístili také vyústění odpadního vzduchu z koupelen a kuchyní. Vznikla tak takzvaná technologická terasa, kterou podpořil i investor a která splňuje všechny požadavky památkářů.

Hlavním tématem projektu bylo citlivé propojení architektonicky cenných historických budov s  moderními novostavbami. Staré objekty vyžadovaly použití materiálů a prvků, které pomohou s jejich sanací a konzervací. „S přihlédnutím k původnímu vzhledu starých budov jsme zrenovovali i jejich společné prostory, například chodby a schodiště. Byla použita historická hexagonální dlažba a keramické tvarovky a rekonstrukce se dočkaly i cenné klenby. V historickém duchu zůstaly i zámečnické výrobky a dveřní křídla a okna, částečně repasovaná a částečně replikovaná,“ vysvětluje Hendrych.

Snaha dodržet normy

Ve spolupráci s památkáři se také dlouho hledal správný odstín omítek, který odpovídá co nejvíce původnímu zabarvení a struktuře. Ačkoliv byl celý areál starého statku ve velmi špatném stavu, zachovaly se některé prvky, které mohly být použity při další rekonstrukci – například pískovcovité šambrány. Podle zbytků těch původních byly vyrobeny nové a společně znovu osazeny kolem oken.

Velkým problémem byl venkovní výtah a nebylo jisté, zda bude vůbec použit. „Jedním z důvodů, proč jsme výtah chtěli dostat do projektu, byla naše snaha dodržet normy, a to nejen ty technologické a akustické, ale také ty pro bezbariérový přístup do budov. Nakonec se našlo řešení v podobě proskleného tubusu, kdy je i kabina celá skleněná,“ říká na závěr Hendrych a dodává, že při projektování museli zvládnout řadu konstrukčních detailů.

Psali jsme také:

Projekt Chateau Troja Residence získal ocenění v rámci Realitního projektu roku 2019

Na pražském Břevnově vznikla nová rezidence Radimova. Architekti si při stavbě museli poradit s neobvyklým terénem

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu