ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Liberečtí hasiči mají novou, moderní zbrojnici

Liberečtí hasiči mají novou, moderní zbrojnici

Liberečtí hasiči mají novou, moderní zbrojnici
Autor: pozary.cz Popisek: Vizualizace nové hasičské zbrojnice

V Liberci skončila přestavba zbrojnice dobrovolných hasičů z Krásné Studánky za 13,7 milionu korun. Typický hasičský objekt nahradila tvarově atypická jednopodlažní budova s malou dvoupodlažní vestavbou.

Zbrojnice tvarově připomíná vjezd do tunelu, navrhl ji architekt Vojtěch Šrut. Ten je členem dobrovolného sboru v Krásné Studánce. Zbrojnice se stavěla od loňského listopadu v rámci přeshraničního evropského projektu, podle Josefa Haziho, velitele výjezdové jednotky stará a nová budova nemohou být srovnávány. „Původní hasičárna byla stará téměř sedmdesát let a byla naprosto nevyhovující, zatímco ta nová je ve všech ohledech budovou 21. století," řekl.

Větší komfort

Novostavba je bezbariérově přístupná v přízemí. V přední části budovy vznikla garáž pro tři hasičské automobily, v zadní části mají hasiči zasedací místnost včetně zázemí, šatny a sociálního zařízení. Ve vestavbě je umístěna velitelská místnost, technická místnost a otevřená galerie nad společenskou místností. „Už nemusíme řešit teplou vodu ani topení, které jsme si dříve zajišťovali i pomocí přímotopů, a konečně máme více místa kolem techniky, takže při výjezdech nemusíme hromadně nasedat venku,“ dodal velitel.

Hasiči z Krásné Studánky díky přeshraničnímu projektu získají ještě velitelské vozidlo a dopravní automobil pro devět lidí. „Nechtěli jsme pořizovat novou techniku do doby, než ji budeme mít kam zaparkovat. Už máme ale vysoutěženo. Za měsíc dostaneme velitelské auto a v únoru 2019 bychom měli převzít dopravní auto,“. Do evropského projektu s názvem "4 města zachraňují přes hranice" jsou kromě Liberce zapojeni i hasiči z Hrádku nad Nisou a německých měst Herrnhut a Žitava. Dohromady by měli získat na dotacích přes šedesát tři milionů korun.

Jedna z nejvytíženějších jednotek

Dobrovolný sbor hasičů v Krásné Studánce letos slaví sto dvacet let od svého vzniku. Čítá přes sedmdesát členů, z toho dvaadvacet jich je zařazeno do výjezdové jednotky. „Jednotka dobrovolných hasičů z Krásné Studánky patří k našim nejvytíženějším jednotkám a jsem rád, že má konečně k dispozici odpovídající zázemí. Navíc je velkým plusem, že dobrovolní hasiči si svou novou zbrojnici v podstatě ušili na míru," řekl Tibor Batthyány, primátor Liberce.

ČTK, nyv

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl