Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Letošní stavebnictví v Česku bude podle analytiků stagnovat či mírně růst

Letošní stavebnictví v Česku bude podle analytiků stagnovat či mírně růst

Letošní stavebnictví v Česku bude podle analytiků stagnovat či mírně růst
3. 1. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. České stavebnictví čeká růst i stagnace. Foto: Pixabay.com

Hlavním důvodem stagnace jsou nedostatečné pracovní síly a složité povolování staveb, naopak růst zajistí dočerpání evropských dotací. „Stavební produkce by měla narůstat i letos. Stav na realitním trhu je stále neutěšený a existuje silná poptávka po nových nemovitostech,“ uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda ke stavu českého stavebnictví říká: „V roce 2020 je třeba počítat se stagnací, případně mírným růstem. Ten podpoří nutnost rychlejšího čerpání evropských dotací. Běžící programové období totiž příští rok končí."

Podle Kovandy růstová dynamika českého stavebnictví postupně zpomaluje s obvyklým zpožděním za zbytkem ekonomiky. „Na růstové dynamice sektor ztrácí nejen kvůli celkovému zpomalení hospodářství, ale i kvůli svým vlastním problémům. To jsou zejména nedostatek vhodné pracovní síly a dlouhé dodací lhůty, které stavební práce prodražují," doplnil Kovanda.

Nedostatečná nabídka bytů

Podle údajů ČSÚ meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta z 2,7 procenta ve druhém kvartále. „Stavební produkce by měla narůstat i letos. Stav na realitním trhu je stále neutěšený a existuje silná poptávka po nových nemovitostech. Podobné je to i v inženýrském stavitelství. Čeští stavaři by proto měli této poptávky využít a přeměnit ji na růst stavebnictví," sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Nedostatečná nabídka bytů je podle analytiků jednou z příčin růstu jejich cen. Podle posledních údajů poradenské společnosti Deloitte prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o deset procent na 60.700 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (84.200 Kč), nejlevnější Ústí nad Labem (17.000 Kč).

Zaostalá infrastruktura

Za poslední čtyři roky stouply ceny bytů téměř o polovinu. Nové byty v Praze zdražily za toto období skoro dvojnásobně. „Pro tento rok vidím jako kritický moment veřejné investice. Zda se v napjatém rozpočtu najde dostatek peněz na investice, které si naše chátrající a zaostalá infrastruktura nepochybně zaslouží. Zvlášť v době, kdy ekonomika zpomaluje, může být stát a celý veřejný sektor vhodným podporovatelem ekonomického růstu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň považuje za hlavní brzdu systém vydávání stavebních povolení. „Investoři stavět chtějí, ale regulatorní orgány jim to neumožňují svými prostoji a často čirou neochotou udělat nějaké rozhodnutí," podotkl Bartoň.

Psali jsme také:

Vláda přijala nařízení o zvýšení dávek na bydlení

Neshody v postupu stavby družstevního bydlení vyřešila pražská koalice kompromisem

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl