Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Legendární Expo 58 oslaví své 60. narozeniny. Staňte se spoluautory výstavy o jeho historii

Legendární Expo 58 oslaví své 60. narozeniny. Staňte se spoluautory výstavy o jeho historii

Legendární Expo 58 oslaví své 60. narozeniny. Staňte se spoluautory výstavy o jeho historii
Autor: informuji.cz/ Archiv Expa 58 Popisek: Budova restaurace

Od světové výstavy konané v Bruselu v roce 1958 letos uplynulo 60 let. Své jubileum oslaví i bývalá restaurace československého pavilonu umístěná v pražských Letenských sadech. Do chystané říjnové výstavy o její historii teď může svými vzpomínkami a archivními materiály přispět i široká veřejnost.

Projekt Expospektiva se uskuteční v rámci Designbloku 28. a 29. 10. 2018 a jeho součástí budou i přednášky o bruselském stylu, ukázky nábytku nebo přehlídka kreativních reklam posledních let. „Chceme oživit atmosféru doby, kdy restaurace patřila mezi nejoblíbenější místa v Praze“ říká komunikační manažerka Havas Prague, Simona Kožuchová, a zároveň prosí veřejnost o zaslání fotografií, zapsaných vzpomínek, videí či jakýchkoliv jiných materiálů, které se k historii Expa 58 váží na e-mail expospektiva@expo58.cz.

Budova restaurace získala na Světové výstavě v Bruselu dvě ceny za inovativní mix moderních technologií, architektonického designu a funkčnosti a obdržela i nejvyšší ocenění – Zlatou hvězdu. Architekti František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný tak povznesli československou architekturu na světovou úroveň. Unikátní stavbu tehdy navštívilo mnoho celebrit a státníků, mimo jiné monacký princ Rainier III. se svou ženou Grace Kelly, Walt Disney a řada dalších.

Po ukončení výstavy byla stavba rozebrána, přepravena do Prahy a znovu postavena v Letenských sadech na místě s nádherným výhledem na město. V roce 1964 bylo Expo 58 prohlášeno za kulturní památku, jeho další osudy však byly pohnuté. Po sametové revoluci byl pavilon vydražen soukromým majitelům a postupně chátral, až z něho zbyl jen ocelovo-betonový skelet. Na počátku tisíciletí byl však opraven a stavba získala cenu The Best of Realty v kategorii rekonstrukcí za rok 2002. Dnes se příležitostně otevírá veřejnosti a pravidelně se účastní Designbloku i mezinárodního festivalu Open House. Další zajímavé tipy z oblasti umění a architektury naleznete zde.

Andrea Morkusová, informuji.cz

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl