ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Kvalitnější a menší kanceláře jsou trendem napříč Českem

Kvalitnější a menší kanceláře jsou trendem napříč Českem

Kvalitnější a menší kanceláře jsou trendem napříč Českem
8. 6. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Mnoho společností se v současné době snaží pro své zaměstnance vytvořit ideální pracovní podmínky. Pokud se řídí současnými trendy, jedná se o kreativní místo plné interakcí a setkávání. O tomto trendu svědčí i aktuální ročník soutěže Kancelář roku, která se letos konala již posedmé. Letos si ocenění odneslo deset vítězů. Přihlášky do soutěže posílaly nejen samotné soutěžící firmy, ale i architektonická studia.

Do soutěže se letos přihlásilo více kanceláří než v uplynulých ročnících. Oproti předchozím letům bla letos největším trendem nižší průměrná podlahová plocha a vysoká kreativa všech prostor. Speciální cenu poroty získalo studio mjölk architekti za sídlo společnosti Kloboucká lesní. 

 

„Letošní ročník soutěže Kanceláře roku ukázal, že kanceláře jsou stále nejdůležitějším místem pro pracovní setkávání. Oproti loňskému ročníku pozorujeme rostoucí zájem o naši soutěž a největším trendem kromě pokračující kvality regionálních realizací bylo určitě snížení podlahové plochy soutěžních kanceláří. To ukazuje jednak na to, že kvalitní architektura není pouze doménou největších měst a velkých korporací, ale i na to, že budování nadstandardního zázemí pro zaměstnance je klíčové i pro regionální firmy jakékoliv velikosti. Zatímco vloni byla průměrná podlahová plocha soutěžních realizací 1 200 metrů čtverečních, letos je průměr kolem 950 metrů. Důvodem je zejména větší regionální zastoupení soutěžících, které tvoří již přibližně polovinu soutěžních firem. I přes přibližné snížení podlahové plochy o cca 15 % během covidu kanceláře zůstávají nejdůležitějším místem pro práci a řada firem postupně po původním nadšení postupně odchází od modelu, kde převažuje home office nad prací v kanceláří,“ říká Radek Procházka, zakladatel soutěže.

Tuzemské a nadnárodní korporace se také stále více snaží při zařizování kanceláří zohledňovat přírodní materiály a postupy, které vedou ke snižování uhlíkové stopy. „Zejména ve větších městech firmy neváhají investovat do takového vybavení a výstavby kanceláří, které mají co nejmenší uhlíkovou stopu. Kupříkladu podlahové krytiny se dnes již ze sta procent vyrábějí z recyklátů. Problematika tak nutně proniká i do architektonických návrhů a s tím souvisejícího výběru materiálů, respektive jejich výrobců,“ uvádí Petr Zahálka, člen odborné poroty.

Porota hodnotila interiéry z hlediska výjimečnosti a designu prostor, inovací (technologické, materiálové, praktické), atmosféry, a především kvality pracovního prostředí a uspokojení potřeb zaměstnanců. Napříč všemi kategoriemi porota ocenila i atraktivitu pracovního prostředí a nakolik je kancelář příjemným a pohodlným místem k práci.

Výsledky devíti kategorií: 

  • Heureka Group (Velké kanceláře roku, autor: Tétris Design & Build)
  • Autodoprava Břetislav Látal (Nejlepší regionální kancelář roku, autor: Ing. Michaela Látalová, MBA)
  • Mercedes-Benz Česká republika (Hybridní kanceláře roku, autor: Colliers International Design & Build Czech)
  • ZEITGEIST Asset Management (Malé kanceláře roku, autor: Studio Perspektiv)
  • lmc (IT kanceláře roku, autor: Capexus)
  • Contera (Inovativní kanceláře roku, autor: Studio Acht)
  • Weber Workspace (Hub & Co-working kanceláře roku, autor: Prochazka & Partners)
  • Goldbeck bau (Employee friendly kanceláře roku, autor: ing. arch. Martin Vančura)
  • Raynet (Start-up kanceláře roku, autor: Studio Ark)

„Velkým trendem v oblasti zařizovacích předmětů je modularita s důrazem na funkčnost a design celkové realizace. Kanceláře, které mohou být během chvíle předělány na přednáškovou místnost či naopak, jsou výhodné zejména pro menší prostory. Z pohledu funkce, designu, ale i vybavení kanceláří tak stále zůstává důraz na co nejvíce míst pro setkávání. Od nich pak zaměstnanci vyžadují, aby svým vybavením připomínaly domácí bydlení, nebo oblíbenou kavárnu,“ dodává Jiří Zavadil, porotce soutěže.

„Letošní ročník je určitě ve znamení menších projektů, jejich kvalita je však srovnatelná, či dokonce vyšší, než soutěžní realizace z předchozích let. Stále se tak objevují povedené kanceláře, a to i přes znatelný vliv recese, kdy firmy po covidu preferují zůstat ve svých kancelářích na úkor stěhování do nového. Co je ale velmi pozitivní, je, že akustika a mobilní mikrokanceláře pro soustředěnou práci, hrají v nově vznikajících pracovištích čím dál větší roli. A nutno dodat, že zaslouženě, protože akustická řešení přináší zvýšený komfort na pracovišti všem,“ říká Jaroslav Vendl, spoluzakladatel společnosti SilentLab a porotce soutěže Kanceláře roku.

Velmi důležitá je při zařizování kanceláří také zdravotní nezávadnost prostor, na což koukají především mladší generace zaměstnanců. Zajímá je to, zda budovy mají certifikace i z pohledu udržitelnosti, kvality vzduchu, hladiny hluku a celkové pracovní pohody. Důležité je především user friendly pracovní prostředí.

Důležitostí kvality architektury a rostoucí úrovní soutěžících realizací se zabýval ve svém hodnocení i další porotce, kterým je Oleg Haman, předseda Obce architektů, spoluzakladatel architektonické a projektové kanceláře CASUA a porotce soutěže Kanceláře roku: „Na hodnocených realizacích je vidět, že především soukromé firmy pochopily, že pracovní prostředí je jedním ze základních předpokladů, aby lidé chtěli v dané firmě pracovat. A že tento trend se týká celé České republiky, nejen největších měst. Z hlediska designu je viditelný zejména trend, během kterého dochází k rozvolnění celkového prostoru do menších částí, kdy jeden prostor plynule přechází ve druhý. Zároveň zde dochází k rozdělení práce podle jejího charakteru do menších týmů, často i bez použití příček. Kromě toho oceňuji i důraz na přírodní materiály a přímo signifikantní použití značkového nábytku v sestavách, který se doplňuje atypickým nábytkem dělaným na míru prostor kvalitními, zejména českými, výrobci.“

Mohlo by vás zajímat

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Z obyčejných kanceláří vzniklo multifunkční centrum inspirované hrou Minecraft. Inteligentní strop, kavárna, podcastové studio i skluzavka mezi patry!

Kanceláře by v dnešní době měly odpovídat těm nejmodernějším požadavkům na pracovní prostředí. Toho si je vědoma i IT společnost sídlící v administrativní budově v pražském Karlíně. Vedení firmy se rozhodlo pro rekonstrukci stávajících prostor a propojení dvou pater v jeden ucelený multifunkční prostor. Společnost má pobočky v zahraničí, proto bylo cílem propojit kanceláře se všemi možnostmi, jak být online po celém světě a využívat prostory co nejvíce multifunkčně se všemi dopady, které přinesl covid. IT firma si zakládá na hravosti a relaxaci i během pracovní doby, a tak bylo dalším záměrem vytvořit zajímavé herní zóny. Předlohou pro architekty byla ikonická hra Minecraft. Také samotné práce na rekonstrukci byly pojaty jako hra ve formě firemního teambuildingu. Jak to vše dopadlo můžete vidět v posledním dílu našeho pořadu Stavba není sen 5 – Rekonstrukce kanceláří.

Mohlo by vás zajímat

Komerční interiéry

Jak přemýšlet u rekonstrukce kanceláří? Multifunkčnost a zábava zvyšují výkon i potěší.

V minulých dílech pořadu Stavba není sen 5 jsme vám představili, jak probíhá přestavba kanceláří inspirovaná počítačovou hrou Minecraft. Cílem rekonstrukce je vytvořit z běžných šedých kanceláří v administrativní budově v centru Prahy multifunkční pracovní prostor inspirovaný kreativní počítačovou hrou. Velkou roli proto v této přestavbě hraje i multifunkční design a nejrůznější moderní vychytávky, které se pomalu ale jistě stávají standardem ve vybavení pracovních prostor velkých firem.

Mohlo by vás zajímat

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Pobaví vás: Zaměstnanci si mohli zdemolovat své kanceláře před rekonstrukcí!

Už v minulém dílu pořadu Stavba není sen 5 jsme vám představili, jak probíhá přestavba kanceláří inspirovaná počítačovou hrou Minecraft. I když se na první pohled může zdát, že jde celou dobu o zábavnou hru, není tomu tak. Výsledek je sice ohromující, ale cesta k němu ne vždy byla snadná. 

Mohlo by vás zajímat

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Proměna kanceláří po vzoru známé hry Minecraft!

Spokojení zaměstnanci jsou základem úspěchu každé firmy. Pojďte se proto podívat na to, jak z běžných šedých kanceláří v administrativní budově v centru Prahy vzniká multifunkční pracovní prostor inspirovaný kreativní počítačovou hrou. Určitě vás bude bavit i myšlenka, že celá rekonstrukce byla pojata jako teambuilding zaměstnanců společnosti, která má pobočky po celém světě. Startuje další série oblíbeného pořadu Stavba není sen!

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Design kanceláře podle moderních trendů

V kanceláři trávíme mnohdy více času než doma, to si uvědomují v současné době i společnosti a snaží se svým zaměstnancům nabídnout ty nejlepší podmínky. Světem také koluje pojem pracovní osamělost. Díky moderním technologiím a hygienické situaci jsme sice virtuálně přítomni na mnoha poradách denně, ale osobní kontakt chybí. Tomu se musejí přizpůsobit i společnosti a vytvořit pro zaměstnance přátelské místo plné interakcí a setkávání.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl