ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Architektura a urbanismus Města a urbanismus Kavárna Potmě je opět tady a v novém kabátě

Kavárna Potmě je opět tady a v novém kabátě

Kavárna Potmě je opět tady a v novém kabátě
5. 6. 2019 / Autor: KOMA Popisek: Kavárna Potmě 2019

Přišli jste v těchto dnech na pražské Náměstí Republiky a prohlédli si hranatý útvar stojící před obchodním centrem Palladium? Je to zázemí takzvané Kavárny Potmě, kterou pořádá projekt Světluška. Zde můžete pár minut koukat na svět očima nevidomého člověka. Co je cílem projektu a jak vlastně kavárna vypadá, na to jsme se zeptali Sabiny Petrové, produkční Světlušky a vedoucí Kavárny.

Co je Světluška?

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla do života.

Projekt pomáhá dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů. 

Co je Kavárna Potmě a jaký má cíl?

Kavárna POTMĚ je originální koncept plně zatemněné kavárny, v níž obsluhují zrakově postižení již od roku 2006. Má za cíl přiblížit vidícím svět nevidomých a představuje je v roli těch, na které jsou vidící návštěvníci v kavárně odkázáni a na které se mohou při pohybu ve tmě plně spolehnout. Návštěvníkům naopak skýtá možnost vyzkoušet si život těch, kteří z role zrakově postižených nevystoupí mnohdy celý život.

Cílem projektu je také sdružovat a vzájemně seznamovat nevidomé lidi a dát jim pocit svobody v jejich zrakové výjimečnosti.

Kdo kavárnu navrhl?

V minulosti byla naše kavárna mnohem jednodušší. Díky společnosti KOMA dnes máme takové zázemí, jaké máme. Jedná se o modulární stavbu. Modulární výstavba je tvorba prostoru pomocí jednoduchého geometrického principu skládání rozměrově stejných prostorových jednotek – modulů. Tyto moduly, sanitární a obytné buňky, de facto kontejnery, se prefabrikují ve výrobních závodech a osazují na připravený pozemek. Takto vytvořený objekt se může skládat z jednoho nebo několika modulů v závislosti na požadavcích stavebníka na velikost a funkci stavby.

Jak se ostatně píše na stránkách společnosti KOMA: „Kavárna POTMĚ je první větší projekt na našem území. Na celé akci se podílely naše sestry z KOMA FAMILY. KOMA MODULAR moduly vyrobila dle návrhu Adély Bačové, KOMA FACADE moduly oblékla do zrcadlové fasády a KOMA RENT zajistila logistiku - dopravu a montáž. KOMA RENT navíc poskytne prostor pro zaparkování kavárny v době, kdy nebude na žádné akci a bude zajišťovat i na dalších akcích dopravu a montáž.“  

Od kdy do kdy lze kavárnu navštívit?

Před Palladiem na Náměstí Republiky v Praze budeme do 20.6. 2019 vždy od deseti do devíti hodin večer. V nabídce kavárny jsou teplé a studené nápoje a nově i sladké či slané zdravé občerstvení. Z nápojů lze ochutnat alko i nealko.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů
Nový díl

Díla architektů a designérů

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu