ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Zadání soutěže na proměnu náměstí Míru počítá s vybudováním polyfunkčního domu

Zadání soutěže na proměnu náměstí Míru počítá s vybudováním polyfunkčního domu

Zadání soutěže na proměnu náměstí Míru počítá s vybudováním polyfunkčního domu
30. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: KAM Brno

Otevřená urbanisticko-architektonická soutěž si dává za cíl navrhnout úpravy náměstí Míru a bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova v Brně. Vzniknout by zde měl polyfunkční dům s centrem volného času, obchody, městskými byty a rozhlehlou zahradou. Připomínky a podněty k zadání je možné posílat do 3. listopadu, samotná soutěž odstartuje začátkem prosince.

„Od samého začátku zapojujeme do přípravy soutěže jak klíčové aktéry, tak širokou veřejnost. Vzhledem k tomu, že soutěž má být vyhlášena ještě v letošním roce, hledali jsme možnosti, jak výsledný návrh jejího zadání představit co nejvíce lidem i za současné situace. Na naše stránky jsme umístili prezentaci, která vysvětluje dosavadní přípravy soutěže, výsledky setkání s veřejností, principy zadání i další kroky. Lidé nám teď mohou posílat své názory pomocí online dotazníku. Náš tým je vyhodnotí a dále zapracuje,“ uvedl ředitel Kanceláře architekta města Brna (KAM) Michal Sedláček.

Pro veřejnost tak byla připravena anketa, kam mohli lidé psát své nápady a připomínky, co jim v této lokalitě chybí. KAM také uspořádal schůzi se zástupci místních spolků a provozovatelů sousedních budov. V neposlední řadě se jednání také účastnili zástupci města.

„Ze zkušeností víme, že prostor i budovy mohou výrazně lépe sloužit a vypadat, pokud jsou dobře uspořádané. Proto jsme do zadání soutěže vložili principy, které tuto změnu k lepšímu umožňují. Je to hlavně změna dopravního řešení, pozice tramvajové smyčky a s tím spojené zklidnění dopravy, ale i mnohé další“, vysvětlil vedoucí oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček.

Vedení města se zároveň dohodlo s majiteli zdejšího obchodu na demolici provozovny a směně pozemku, výměnou za to, že se pak přestěhují do nového polyfunkčního domu. Ten by podle představ měl vzniknout v místech dnešního areálu Lerchova. Objekt by měl sloužit nejen jako místo pro obchody a služby, ale také jako centrum volného času se dvěma sály. V neposlední řadě by zde také mělo být několik desítek bytů. Velkým tématem je i zbudování zahrady, pro kterou je vyčleněno velkorysých 1000 metrů čtverečních.

„Důležitým požadavkem pro nás je, aby polyfunkční dům nenarušoval charakter vilové čtvrti. V přízemí počítáme s prostory pro obchody a služby s výlohami orientovanými do náměstí. Směrem od náměstí má mít budova charakter domu v zeleni. Výška budovy bude zhruba totožná s okolními školami, aby nenarušovala dominantu kostela,“ dodal David Zajíček.

Soutěž je otevřena pro všechny, kteří mají potřebnou kvalifikaci a splní dané podmínky. Zaslané návrhy bude posuzovat jedenáctičlenná porota, ve které usedne například architekt Petr Pelčák nebo architekta Pavla Melková. Výsledky by měly být zveřejněny během června 2021.

Doporučujeme:

Osobnosti současné architektury - Petr Pelčák

TV Architect představuje: Pavla Melková

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu