ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Jihomoravský kraj zná své stavby roku

Jihomoravský kraj zná své stavby roku

27. 4. 2018 / Autor: stavbyjmk.cz Popisek: Zvláštní cenu získala obnova kaple sv. Floriána

Jihomoravský svaz podnikatelů ve stavebnictví, který tradičně soutěž pořádá, vyhlásil letošní vítěze. Soutěžilo se v sedmi kategoriích. Odborníci udělili i zvláštní ceny, kdy jednu získal rozsáhlý vinařský komplex ve Valticích.

Mezi vítězi soutěže o stavbu roku Jihomoravského kraje je Hotel Grid na Automotodromu, který vyhrál v kategorii občanské vybavenosti. Dům v Bratislavské ulici zvítězil mezi bytovými stavbami a mezi průmyslovými stavbami porotu nejvíce zaujalo nové technologické centrum v Černé Hoře na Blanensku. Nejlepší inženýrskou stavbou je pak úprava trati Břeclav–Znojmo, nejzdařilejší přestavbou oprava historického objektu v Miroslavi. Mezi vodohospodářskými objekty zaujala nejvíce stavba na Palackého vrchu v Brně.

Odborníci udělili i zvláštní ceny. Získala ji například novostavba vinařské stodoly, což je rozsáhlý komplex ve Valticích. Cenu časopisu Stavebnictví získala obnova kaple sv. Floriána v Bzenci na Hodonínsku, kterou začátkem května čeká svěcení.

Němci ji podminovali a zničili

Původní kaple byla na Starém hradě postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl pravděpodobně hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který nechal vybudovat sakrální stavbu na místě původního gotického hradu. Kaple byla v barokním slohu. V roce 1915 do svatyně uhodil blesk a památka musela být obnovena. Katastrofou se pak pro kapli stal konec druhé světové války, kdy ustupující německá vojska objekt 18. dubna 1945 podminovala a zničila. Cílem bylo zabránit jeho využití jako pozorovacího stanoviště a zároveň důležitého orientačního bodu v okolí.