CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Nádraží Kao-siung ve městě Kao-siung na Tchaj-wanu od Mecanoo

Nádraží Kao-siung ve městě Kao-siung na Tchaj-wanu od Mecanoo

Přeskočit reklamu
x
27. 4. 2018 / Autor: Mecanoo Popisek: Nádraží Kao-siung
Nádraží Kao-siung ve městě Kao-siung na Tchaj-wanu od Mecanoo

Nová stanice Kaohsiung je vrcholným úspěchem velkého projektu metropolitní oblasti Kaohsiung, který zahrnuje sedm podzemních stanic podél železničního tunelu dlouhého téměř deset kilometrů. Bude to skutečný dopravní uzel, který má za cíl integrovat vlak, metro, místní a meziměstské autobusové služby, taxi a jízdní kolo.

Jako klíčový projekt pro transformaci města je nadzemní stanice navržena tak, aby díky ní přibyly veřejné zelené plochy a aby aktivovala místní komunitu. Centrální hala stanice Kao-siung se rozkládá pod jasným stropním osvětlením oválného tvaru. Cestující přijíždějící z podzemních plošin se budou moci ponořit do jedinečného prostoru a cítit se v něm dobře.

Střecha stanice je velká a zakřivená. Kontrastuje s okolím, jako kdyby prováděla velké gesto. Působí v podstatě jako zelená spojka, která sjednocuje různé druhy dopravy a představuje vizi Kao-singu jako udržitelného města.

Mimo jiné i díky stezce pro cyklisty vedoucí z východo-západní strany budovy až na její vrchol, přináší stanice velké množství veřejného prostoru do centra města. Budova navržená především jako destinace a nikoliv technická budova nabízí svým návštěvníkům také množství technického příslušenství.

Široký baldachýn, kterému se střecha stanice podobá, chrání otevřené veřejné náměstí budovy před tropickým klimatem Kao-siungu tak, jako by to dělaly velké stromy. Na náměstí se lidé mohou setkat, užívat si osvěžujícího větru nebo navštívit události, které se tu odehrávají. Je to například trh zemědělců, secondhand trh, tradiční open air opera nebo mohou zajít do mobilní knihovny.

Koloniální budova japonského nádraží bude přemístěna na své původní místo, kde propojí starý a nový Kao-siung.

Virtuální prohlídka:

Fakta:

Rozloha: 182.000 m²
Stádium: Probíhající výstavba
Návrh projektu: 2014–2016
Realizace projektu: 2014–2024
Adresa: No. 320建國 Sanmin District, Kaohsiung City, Taiwan
Investor: Railway Reconstruction Bureau / Pacific Engineers & Constructors, Ltd.
Záměr: pozemek o rozloze osm a půl ha, se zapuštěnou stanicí o rozloze 13 000 m2, zelenou střechou o rozloze 35 000 m2, cyklostezkou, krajinou o rozloze 60 000 m2, hotelem s rozlohou 22 000 m2, místní a meziměstskou autobusovou dopravou, komerční budovou, jež bude mít 52 000 m2, restaurování koloniální japonské stanice a plánování pro budoucí vývoj.

Ocenění: RTF Sustainability Awards 2017, Transportation Concept; MIPIM/Architectural Review, Future Project Award 2018 Commendation, Big Urban Projects for Kaohsiung Station, Taiwan

Web – Mecanoo
Facebook – Mecanoo
Twitter – Mecanoo
Instagram – Mecanoo
LinkedIn – Mecanoo
Google+ – Mecanoo
Youtube – Mecanoo

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl