ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Jedna z nejcennějších románských památek ve střední Evropě projde rekonstrukcí

Jedna z nejcennějších románských památek ve střední Evropě projde rekonstrukcí

Jedna z nejcennějších románských památek ve střední Evropě projde rekonstrukcí
31. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: muo.cz

Na obnovu čeká Zdíkův palác v Olomouci již dlouhá léta. Jeho rekonstrukce začne konečně v únoru. Biskupský palác podle návrhu architekta Jana Šépky projde více jak roční opravou, která vyjde na zhruba 50 milionů korun.

Arcidiecézní muzeum Olomouc, které tvoří na Václavském náměstí s palácem jeden turisticky atraktivní celek, bude kvůli rekonstrukci více než rok uzavřeno. Práce budou financovány z evropských peněz. Návštěvníci se mohou v budoucnu těšit na dosud nepřístupná místa. ¨Po rekonstrukci se budou moci podívat do všech čtyř remen křížové chodby. V podkroví kapitulních budov vznikne také nová stálá expozice, která postihne kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší.

Samotná příprava projektu zahrnuje odstranění nepůvodního a nevyhovujícího zastřešení Zdíkova paláce z 80. let minulého století, výměnu pochozích lávek, zábradlí i oken, ale i zmiňované zpřístupnění celé gotické křížové chodby v přízemí budovy. Rekonstrukce pamatuje i na sociální zázemí, součástí projektu je také řešení nevyhovujícího depozitáře Metropolitní kapituly nad sakristií katedrály sv. Václava či restaurování svatostánku v kapli sv. Stanislava.

Pro návštěvníky bude nejznatelnější změnou opačný sklon střech, které kryjí vzácná románská okna, což přinese výhodu i kapli sv. Anny, tradičního místa inaugurace olomouckých arcibiskupů.  Nová vestavba se vůči původní architektuře vymezí materiálem. Odborníci použijí jen materiály, které se v té době nepoužívaly. „Řeč je o betonu, oceli a sklu. Pro návštěvníka je to výhodné v tom, že na první pohled pozná, co je stará, původní konstrukce a co je naprostý novotvar,“ zdůrazňuje Miroslav Kindl, vedoucí odboru starého umění.

Rekonstrukce se dotkne i podkroví bývalého kapitulního děkanství, tedy prostoru nad Obrazárnou či sálem Mozartea, kde vznikne nová výstavní síň. „Prostor pro novou expozici je tam předpřipravený už z dob budování Arcidiecézního muzea. Tehdy se to kvůli nedostatku peněz nepodařilo dotáhnout do konce, ale nyní nám pomohly zdroje z unie,“ říká Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

 

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl