Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Jeden z nejvýznamnějších světových festivalů dostane vlastní město

Jeden z nejvýznamnějších světových festivalů dostane vlastní město

Jeden z nejvýznamnějších světových festivalů dostane vlastní město
14. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: landartgenerator.org

Burning Man patří mezi nejznámější umělecké festivaly. Loni se z důvodů epidemie na Black Rock Desert nekonal a otazníky visí i nad letošním ročníkem. Pandemická situace ovšem vytvořila prostor pro spuštění projektu, v němž se hledaly nejlepší návrhy města plného excentrického designu a udržitelnosti, které se stane srdcem celé události.

Základy festivalu nevědomky položil umělec, který v roce 1986 na pláži poblíž San Franciska nechal zapálit sochu muže, aby tak umělecky skoncoval se svým dosavadním životem. Dnes již ikonická akce Burning Man se přesunula do vyprahlé nevadské pouště a každoročně přiláká na 80 tisíc návštěvníků z celého světa. Ti zde v netradičních kostýmech vychutnávají jedinečnou atmosféru připomínající postapokalyptický film.

Teď pořadatelé festivalu ve spolupráci s iniciativou Land Art Generator představili návrhy festivalového města budoucnosti. To by mělo vyrůst na místě zvaném Fly Ranch, které bude představovat nové zázemí, v němž se bude jedinečná architektura prolínat s uměním.

Netradičně pojaté budovy se v budoucnu stanou centrem celého festivalu. Vyrostou na místě horkých pramenů a gejzírů. Cílem zadání bylo, aby projektanti a kreativci vytvořili udržitelné systémy pro energii, vodu, potraviny, přístřeší a nakládání s odpady v podobě architektonických děl.

Jednotlivé návrhy tak pracují s různými možnostmi, jak na místě vytvořit oázu nabízející ubytování, zábavu i vzdělávání, ale také infrastrukturu pro potravinovou soběstačnost, systém šetrného hospodaření s vodou či systém získávání energie ze slunce, větru, biomasy a geotermálních zdrojů. To vše fungující ve zcela uhlíkově neutrálním režimu s maximálním důrazem na udržitelnost, navíc za použití inovativních materiálů.

Ze stovek návrhů bylo nakonec vybráno deset nejzajímavějších. Autoři budou moci svá díla otestovat přímo na místě.  

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl