Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Hlavní město uzavřelo memorandum ohledně nové podoby Masarykova nádraží

Hlavní město uzavřelo memorandum ohledně nové podoby Masarykova nádraží

Hlavní město uzavřelo memorandum ohledně nové podoby Masarykova nádraží
6. 5. 2020 / Autor: Romana Landová. Praha se dohodla s Pentou. Foto: TVA

Developerská společnost Penta se dohodla se zastupiteli hlavního města na memorandu o rekonstrukci Masarykova nádraží a jeho okolí. Projekt za přibližně deset miliard korun bude vypracovaný na základě návrhu zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Dokončení je plánováno v letech 2022 - 2025.

Nová multifunkční zóna Central Business District za zhruba deset miliard korun bude obsahovat kancelářské, maloobchodní a obytné prostory s množstvím veřejných ploch. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky. Projekt bude zrealizován na základě návrhu zesnulé britské architektky Zahy Hadidové, která v roce 2016 zemřela na infarkt.

Projekt Hadidové byl v řešení deset let a v uplynulém roce pokročil k získání územního povolení. Nepravomocně bylo vydáno minulý měsíc, nicméně současné vedení Prahy zvažovalo podání námitek, než se rozhodne pro memorandum. Tuto variantu ale nakonec zamítlo a dohodu s developerem schválilo. „Podařilo se nám zlepšit postavení města a získat od developera další závazky tak, abychom vytvořili hezký veřejný prostor a také řešili bydlení v Praze,” řekl pro Seznam Zprávy starosta Zdeněk Hřib.

Oproti původnímu plánu vzniknou v části projektu za magistrálou směrem do Karlína nové byty, kde je zástavba plánována na později. V okolí nádraží město s developerem domluvilo vysázení stromů, opravení ulic a vznik nového náměstí na křižovatce ulic Na Florenci a Havlíčkova. Podle Penty má nová zástavba pokrýt nevyužitou oblast kolem Masarykova nádraží a budovy mají být až devítipatrové, přičemž nejvýraznější podle návrhu Hadidové má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž.

Podívejte se:

Central Business District Masarykovo nádraží v Praze od Penta Investments

Čtěte:

Penta a spol. plánují zastřešit koleje Hlavního nádraží, chtějí tam stavět byty

Další krok k modernizaci Masarykova nádraží. České dráhy otevřely nové pokladny

Profil Penta Investments

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu