Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Galerie Jaroslava Fragnera pořádá online výstavu o životě a díle architekta Adolfa Loose

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá online výstavu o životě a díle architekta Adolfa Loose

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá online výstavu o životě a díle architekta Adolfa Loose
21. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Doprovodný program je přesunut. Foto: GJF

Online výstava Galerie Jaroslava Fragnera připomíná stopadesáté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších světových architektů 20. století Adolfa Loose. Součástí expozice je i připravovaná debata expertů, která by se měla uskutečnit v druhé polovině roku.

Výstava navozuje atmosféru diskuze o tvorbě architektonického prostoru s odkazem na prostorový plán, který formuloval Adolf Loos. Současně hledá odezvy i obdoby koncepce Loosova prostorového plánu v současné architektonické tvorbě. Téma tvorby architektonického prostoru v české architektuře a teoretické rovině rezonuje od konce minulého tisíciletí (například výstava v  GJF Prostorový dům v roce 2000 – historik architektury Rostislav Švácha a architekti Petr Hájek, Jan Šépka, Tomáš Hradečný a Petr Burian; kolokvium Prostor a architektonický prostor v Müllerově vile v roce 2003, konference Prostor v architektuře a Brněnská škola dějin umění na FF MU v Brně v roce 2017). Online je výstava dostupná na tomto odkazu a lze ji vidět od 17. 4. do 31. 12. 2020.

Několik fotografií

Koncepce expozice představuje soubor šesti Loosových vil, na nichž lze nejlépe pochopit základní principy autorových architektonických struktur. Součástí výstavy je i doprovodný program, který vznikl za spolupráce Muzea hlavního města Prahy. Připravovaná debata expertů Marie Szadkowske, Jana Sapáka, Jana Tabora a Jindřicha Vybírala se uskuteční snad v druhé polovině roku, stejně jako soubor přednášek (Yoshia Sakuraie, Hermanna Czecha, Adama Štěcha či Zdeňka Lukeše), křest nové publikace Christophera Longa Poslední domy, kterou vydává nakladatelství Kant, a divadelně-literární večer Kabaret Loos ve Winternitzově vile (divadelní spolek Sektor pro hosty).

Díky Muzeu umění v Olomouci je uveřejněno několik fotografií a plánů vily Vladimíra Müllera od absolventa Loosovy stavební školy Paula Engelmanna. Historik umění Christopher Long, přední světový odborník na dílo a život Adolfa Loose, umožnil publikovat jeho stať „The House as Path and Place: Spatial Planning in Josef Frank's Villa Beer, 1928–1930” a tím prezentovat vývoj Raumplanu v díle dalšího významného vídeňského architekta, Josefa Franka. Další významná osobnost vídeňské architektury, dosud aktivní architekt Hermann Czech, poskytl svůj esej a rovněž House M, který lze vnímat jako odkaz k dílu Adolfa Loose. Výstava je vzhledem ke koronavirové pandemii rozšířena o další teoretické informace včetně odkazů na zdroje. 

Téměř 30 let

V jarních měsících v roce 1991 se v Galerii Jaroslava Fragnera uskutečnila repríza výstavy Raumplan versus Plan Libre, Adolf Loos a Le Corbusier. Stejnojmenná publikace nizozemského architekta a teoretika Maxe Risselady a jeho kolegů byla také jedním z důležitých zdrojů informací pro virtuální koncept výstavy. Adolf Loos se představí návštěvníkům GJF znovu po téměř třiceti letech.

Psali jsme také:

Výstava Ideální Velká/ Malá Praha Maxe Urbana přibližuje první komplexní plán hlavního města

Studenti Fakulty architektury ČVUT navrhovali nový vzhled klíčových míst Karlových Varů. Jejich návrhy představila výstava

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl