Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Dánsko chce vytvořit umělé ostrovy pro průmyslové společnosti

Dánsko chce vytvořit umělé ostrovy pro průmyslové společnosti

Dánsko chce vytvořit umělé ostrovy pro průmyslové společnosti
8. 1. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Vizualizace ostrovů

Dánsko plánuje nedaleko hlavního města Kodaně vytvořit devět umělých ostrovů a nabídnout je průmyslovým společnostem. Ostrovy se mají rozkládat na ploše 3,1 milionu metrů čtverečních, délka jejich pobřeží má činit sedmnáct kilometrů a místo tu bude pro tři sta osmdesát firem. O ambiciózním plánu centrální vlády a města píše na svém webu týdeník Der Spiegel.

„Všichni chtějí rozvoj města, ale málokdo mluví o rozvoji hospodářství,“ přivítal projekt Simon Emil Amnitzböll-Bille, dánský ministr financí a vnitra. „Často se soustředíme na pracovní místa v oblasti vysoce rozvinutých technologií a v kancelářích, ale stejně tak je potřeba vyrábět věci každodenní potřeby," dodal Rasmus Jarlov, ministr hospodářství.

Hlavní město ekologie

V Kodani uvolnily v uplynulých letech továrny místo moderním designovým kancelářím, cyklostezkám a metru. Nejpozději od roku 2009 po klimatické konferenci se pak z této hustě zalidněné skandinávské metropole stalo evropské hlavní město ekologie. Výstavba plánovaného "evropského Silicon Valley", jak projekt, který má vrátit zpracovatelský průmysl blíže centru města, nazval Brian Mikkelsen, bývalý ministr hospodářství a současný šéf svazu zaměstnavatelů, má začít v roce 2022. O osm let později by podle plánu měly být dány do prodeje první pozemky.

Malé ostrovy

Zkrátka nepřijde ani veřejnost, zvířata a rostliny. Všechny ostrovy mezi sebou propojí zelený pás. Zeleň bude mít na ostrovech celkovou rozlohu sedm set tisíc metrů čtverečních a bude sloužit k odpočinku nejen místních. Projekt s názvem Holmene (malé ostrovy), jehož náklady se odhadují na desítky miliard dánských korun (jedna dánská koruna odpovídá zhruba 3,4 českým korunám), ale zatím nemá zajištěno financování a projednat ho ještě bude muset dánský parlament.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl