ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Chystá se rekonstrukce skokanského areálu ve Frenštátě, má přijít na půl miliardy korun

Chystá se rekonstrukce skokanského areálu ve Frenštátě, má přijít na půl miliardy korun

Chystá se rekonstrukce skokanského areálu ve Frenštátě, má přijít na půl miliardy korun
26. 2. 2019 / Autor: ostrava.rozhlas.cz/ Michal Polášek Popisek: Frenštátské skokanské můstky

Skokanský areál ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku by mohl být zrekonstruován. Moravskoslezský kraj ve spolupráci s tělovýchovnou jednotou, která vychovává skokany na lyžích, představil projekt rozsáhlé modernizace. Přestavba by stála půl miliardy korun a středisko by údajně proměnila v jeden z nejmodernějších skokanských areálů.

Podle Jakuba Jandy, poslance a někdejšího skokana na lyžích by přestavba umožnila především zimní provoz můstků. „Dneska v České republice nemáme jeden jediný můstek schopný zimního provozu, co se týká K95. Frenštát by byl v tu chvíli jediný, jelikož Harrachov nám v létě zavřeli a my ty můstky i z hlediska podpory mládeže potřebujeme," uvedl Janda.

Prodloužení nejdelšího můstku

Kromě renovace a prodloužení nejdelšího můstku na délku K100 by se rozšířil i počet můstků ze čtyř na pět a přibyl by můstek K80. Ten by umožnil kvalitnější zázemí pro trénování juniorů a podle Jandy na těchto můstcích hodně skáčou rovněž ženy. „Byli bychom konkurenceschopní, co se týká Evropy, když přijede nějaký tým, tak tyto menší můstky potřebují,“ uvedl Janda. V areálu jsou ještě můstky K45, K20 a K9.

Areál by nabídl tribunu pro deset tisíc diváků. Kromě zázemí pro sportovce by se měl stát i turistickým lákadlem. Jeho součástí by byla například rozhledna na skokanské věži. Tribunu pro diváky by bylo možné využít pro pořádání kulturních akcí. V místě by vzniklo také muzeum věnované olympijskému vítězi Jiřímu Raškovi, po kterém je areál pojmenován.

Dvě fáze rekonstrukce

Počítá se s tím, že areál by se přebudoval ve dvou fázích: první by za ideálních podmínek měla být hotová v roce 2023, další do roku 2030. První etapa by podle odhadů stála tři sta patnáct milionů korun, druhá sto šedesát milionů. Podle Jandy je aktuálně cílem dostat projekt do Národního investičního plánu tak, aby na něj stát uvolnil peníze. „Kdyby se nám to tam podařilo zařadit, byla by připravovaná projektová dokumentace a další kroky,“ řekl Janda.

Aktuálně je k dispozici architektonicko-urbanistická studie, která stála zhruba sedm set tisíc korun a zaplatil ji kraj společně s Frenštátem pod Radhoštěm. Ideálně by přestavba mohla začít koncem roku 2020. „Je to výjimečné sportovní zařízení, takže si myslím, že to je krajské stříbro a máme dvě možnosti: buď to shnije, nebo s tím něco uděláme,“ řekl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana.

Tělovýchovné jednotě Frenštát pod Radhoštěm Moravskoslezský kraj před necelým rokem pomohl s odkupem pozemků pod skokanskými můstky. Kraj dal stejně jako město dotaci jeden a čtvrt milionu korun.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu