ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Česko zahájilo proces k získání stavebního povolení na národní pavilon pro EXPO 2025

Česko zahájilo proces k získání stavebního povolení na národní pavilon pro EXPO 2025

Česko zahájilo proces k získání stavebního povolení na národní pavilon pro EXPO 2025
25. 8. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová, expo2025czechia.com

Česko po několika měsících intenzivních příprav předložilo úřadu v Ósace Žádost o povolení dočasné stavby. Naše země je tak po Jižní Koreji druhou zemí, která tak učinila. Jedná se o klíčovou fázi příprav na Expo 2025.

Tamní stavební úřad má nyní zhruba 6-8 týdnů, aby dokumenty schválil. Během této doby budou architekti a projektanti z Apropos Architects ve spolupráci s Terezou Šváchovou, Nikoletou Slovákovou a japonským studiem Kino Architects dopracovávat dokumentaci tak, aby Česko mohlo během podzimu předložit japonským úřadům finální dokumentaci pro vydání stavebního povolení.  „Česko se na základě rozhodnutí vlády na konci loňského června stalo 125. zemí, která se k účasti na EXPO 2025 přihlásila. Už v říjnu jsme podepsali účastnickou smlouvu mezi prvními devíti zeměmi a nyní jsme druzí, kdo předložil na úřad v Ósace žádost o povolení dočasné stavby. Je to důležitý milník pro získání stavebního povolení,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

„Celý náš tým intenzivně pracuje na tom, abychom náš pavilon stihli připravit včas a tak, jak jsme si na počátku projektu stanovili. Jsme si vědomi rostoucích cen materiálů i pracovní síly v Japonsku, které podobně jako Česko bojuje s inflací. Děláme však maximum pro to, abychom světu ukázali unikátní národní pavilon, který se stane jednou z největších českých dřevostaveb a který už nyní budí ohlas daleko za českými hranicemi. Očekáváme, že bude patřit mezi nejzajímavější a nejvýraznější pavilony celého expa,“ přibližuje generální komisař Soška.

„Jsem velice hrdý na to, že právě dnes můžu být velvyslancem Japonska v Česku. Serióznost a píle pracovitého týmu komisaře Sošky má naši plnou důvěru a podporu. Česko vede. Protože je originál. Těšíme se na další spolupráci při přípravách EXPO 2025,“ říká japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki.

K účasti na EXPO 2025 se prozatím přihlásilo 153 států a 8 mezinárodních organizací, přičemž vlastní pavilon plánuje postavit 56 zemí či regionů. Další státy a organizace si plánují pronajmout předpřipravené prostory od organizátorů.

„Žádost České republiky velice vítáme. Těšíme se na návštěvu nádherného designového pavilonu, který reprezentuje českou kulturu. Upřímně zároveň doufám, že světová výstava EXPO 2025 přispěje k dalšímu šíření krás České republiky do světa," říká starosta Ósaky Hideyuki Yokoyama.

O návrh českého pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects.

Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. EXPO 2025 se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Národní pavilon pro EXPO 2025 bude mít podobu skleněné spirály

Český národní pavilon pro EXPO 2025 má jasné obrysy. Světová výstava se bude konat po dlouhých 55 letech opět v japonské Ósace. Vítězem architektonicko-designérské soutěže na návrh i obsah českého národního pavilonu je studio Apropos Architects se svou skleněnou spirálou. Finální architektonická podoba českého pavilonu bude známa nejpozději do konce dubna, kdy bude s vítězem podepsána smlouva o realizaci.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavosti
3 m 24 s

Emoce z místa: EXPO 2020 pohledem Zdeňka Lukeše a Davida Vávry

Světová výstava Expo 2020 v Dubaji je za námi. Hlavním tématem šestiměsíční expozice, která začala loni 1. října poté, co byla kvůli koronaviru o rok odložena, bylo spojování myšlenek a vytváření budoucnosti. Předními tématy byly udržitelnost, mobilita a příležitosti. Výstavu ve Spojených arabských emirátech navštívilo zhruba 23 milionů návštěvníků. Do českého pavilonu pak zavítalo přes milion lidí. Expo 2020 si nenechali ujít ani architekt David Vávra a historik architektury Zdeněk Lukeš. Vy se nyní můžete podívat, jak výstavu zachytili jejich pohledem.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
12 m 44 s

Národní pavilon pro Expo 2020 od architektonického atelieru Formosa

Světová výstava Expo 2020 se navzdory názvu bude konat až letos. Dubaj obří akci odložila o rok kvůli pandemii koronaviru. Práce v areálu ale pokračují a organizátoři stále počítají s 25 miliony návštěvníků. Svůj pavilon v Dubaji dokončují také Češi. Architektonicky ho mají na starosti mladí experimentální architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu