ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Veřejný sektor Veřejný prostor Byla zahájena stavba pilotního oblouku pod Negrelliho viaduktem

Byla zahájena stavba pilotního oblouku pod Negrelliho viaduktem

Byla zahájena stavba pilotního oblouku pod Negrelliho viaduktem
13. 8. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová, IPR

Hlavní město Praha obdrželo stavební povolení na realizaci pilotního oblouku mezi mostními pilíři zrekonstruovaného Negrelliho viaduktu a Technická správa komunikací okamžitě zahájila přípravné stavební práce, které se již naplno rozjely. Práce jsou rozděleny na čtyři etapy. Řešení vestaveb a návrh urbanistické koncepce okolí připravoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy podle koncepční studie, kterou zpracoval ateliér MOBA studio s.r.o.

Negrelliho viadukt odděluje Karlín od historického města, což představuje bariéru, která ovšem nyní zmizí a místo se stane prostupné pro veřejnost. Doposud oblouk sloužil jako garáž.

„Naší dlouhodobou vizí je zachovat sociální různorodost a navázat na historii Karlína coby přístavní a historicky průmyslovou část Prahy, která dnes trpí intenzivní gentrifikací vedoucí k vystěhování nejen nízkopříjmových skupin, ale i k vymazávání řemeslné a rukodělné tvorby. Velký dík patří neúnavné práci kolegů architektů Yvette Vašourkové a Igora Kovačeviče, kteří dlouhou dobu pracovali na vizi využití prostoru pod viaduktem. Bez aktivního přístupu města, IPR Praha, a spolupráci NPÚ, Správy železnic a Prahy 8 bychom dnes neměli stavební povolení na pilotní projekt, takže ještě jednou všem zapojeným aktérům děkuji za součinnost.“ uvedl Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

Samotné konstrukce vestavby jsou navrženy jako plně demontovatelné. Zasklení prostoru oblouku neovlivní pěší ani jiné komunikační trasy v místě. Jako průchod a průjezd pod viaduktem jsou využívány vedlejší portály, které překlenují ulici Sokolovská. V rámci pilotního projektu vzniknou nové zasklené fasády na východní a západní straně oblouku 036 Negrelliho viaduktu. Zbudován bude také interiér a zázemí pro infocentrum.

„Oživení prvního oblouku viaduktu přirozeně prověří nejen funkčnost celého budoucího řešení, ale také provázanost na dostupné dopravní trasy v okolí a občanskou vybavenost v rámci koncepce tzv. 15minutového města. V budoucnu tam totiž postupně vyrostou nové kavárny, bistra, kulturní projekty ale i zázemí pro startupy. Během dvouletého zkušebního provozu budeme prostor ve spolupráci s ČVUT monitorovat,“ říká Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy. „Pilotní zasklení je sice navrženo jako trvalá stavba, ze strany Správy železnic a dalších dotčených orgánů, třeba Národního památkového ústavu, je ale kladena podmínka otestovat vliv provozu na památkově chráněnou stavbu viaduktu. V případě vyhovujících podmínek bude pokračovat zasklení zbylých oblouků. V případě negativního vlivu je možné stavbu odstranit, bez jakéhokoliv poškození historického mostu,“ upřesňuje Zdeněk Hřib

Město bude po dokončení prací, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, sledovat stavebně-fyzické parametry zkušebního provozu, které budou následně využity při rekonstrukcích zbylých oblouků.

„V kultivaci okolí Negrelliho viaduktu a zprovoznění oblouků pod ním vidím velkou příležitost pro Karlín a jeho okolí. Zajímavé budou i synergie se sousedícími Kasárnami Karlín, která Praha brzy získá do vlastnictví. Ta jsou už dnes významným místem setkávání Pražanů, a věřím tomu, že místu vdechne nový život i obnovený viadukt,“ uvádí Adam Zábranský, pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu a dodává: „K dočasnému provozu byl vybrán oblouk 036 Negrelliho viaduktu jižně od křižovatky ulic Sokolovská a Prvního pluku. Vizí po zprovoznění všech oblouků je mix aktivit: jednak čistě komerční pronájem za předem stanovenou částku na dobu 5 let pro 40 % vybraných oblouků, model s tzv. kreativním fungováním při zvýhodněné ceně za 3 roky (40 % oblouků), a variantu krátkodobého pronájmu na 1 rok, ideální například pro startupy (20 % oblouků). Cílem je, aby celkový provoz byl ziskový.“ 

„Jsem rád, že po letech příprav se oživení oblouků Negrelliho viaduktu dostává do nové fáze. Věřím, že testovací provoz dopadne dobře a využije se tak jedinečná příležitost, jak zcela změnit k lepšímu tento prostor nejen pro obyvatele Prahy 8, ale věřím, že svým významem bude lákat k návštěvě všechny Pražany. Karlín tak získá úplně nový, krásný veřejný prostor s kvalitními službami a zajímavým programem. Je samozřejmě také nutné využít tento testovací mezičas k dokončení celkové revitalizace okolí viaduktu podle již připravovaného projektu,“ dodává Tomáš Slabihoudek, radní MČ Praha 8 pro dopravu a zastupitel hl. m. Prahy.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
3 m 44 s

Industriální Karlín

Rekonverze a revitalizace, tak bychom mohli v krátkosti shrnout to, co se v posledních desetiletích děje se starými továrními budovami pražského Karlína. V dalším díle pořadu Skryté poklady architektury bude Zdeněk Lukeš pokračovat v zajímavé procházce bývalým industriálním zázemím hlavního města. Divákům tentokrát přiblíží budovy jako Machinehouse nebo čtyřlodní tovární halu na výrobu těžké techniky, kde dnes sídlí vydavatelství Economia.

Mohlo by vás zajímat

Veřejné stavby
5 m 09 s

Hlávkův most

Obloukový most ve stylu moderny vede z Holešovic na ostrov Štvanici, dále pak byl navržen Mečislavem Petrů most s železnou konstrukcí, vedoucí na Nové Město a Karlín (tento úsek byl později nahrazen novodobou železobetonovou mostovkou). Janákův a Menclův holešovický úsek byl ve své době novátorskou konstrukcí z pohledového betonu, z něhož byla zhotovena i sochařská výzdoba mostu, jejímiž autory byli Otto Gutfreund, Josef Mařatka a Ladislav Kofránek.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Negrelliho viadukt do budoucna nabídne kavárny, coworkingová centra nebo nový park

Praha chystá změny okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. Radní schválili koncepční studii, podle které v budoucnu vznikne projekt úprav, jehož  součástí je snaha využít prostor v obloucích mostu a vytvoření nových náměstíček či parku. Cenový odhad změn je podle studie tři sta osmnáct milionů korun, dalších dvacet pět milionů by měl stát projekt. Negrelliho viadukt se v současné době rekonstruuje, práce by měly být hotovy zhruba za rok.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Negrelliho viadukt v pražském Karlíně dostane atraktivní využití

Pražští radní schválili dokument, podle kterého se viadukt i jeho okolí změní. Magistrát chce v prvním pololetí letošního roku zažádá o územní rozhodnutí na úpravu okolí. Podle návrhu náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra, může pod viaduktem vzniknout nový kreativní prostor s kavárnami, knihovnou nebo letní divadelní scénou. Návrh počítá s tím, že oblouky viaduktu budou využity pro nová veřejná prostranství a zapojí se tak do městského života.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu