ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Historické budovy Arnoldova vila v Brně: Zachrání ji norské fondy?

Arnoldova vila v Brně: Zachrání ji norské fondy?

Arnoldova vila v Brně: Zachrání ji norské fondy?
Autor: Wikimedia commons/ Martin Strachoň Popisek: Arnoldova vila

Brno chce zrekonstruovat chátrající Arnoldovu vilu, která je v sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer. Odhadované náklady se pohybují okolo sta milionů korun. V Arnoldově vile byla dříve školka, děti z ní ale musely odejít kvůli špatnému stavu objektu.

Městská rada pověřila Muzeum města Brna, aby zpracovalo žádost o peníze z norských fondů, díky kterým by bylo možné rekonstrukci částečně uhradit. V minulém období šlo získat až 1,2 milionu eur, což je asi třicet milionů korun. Podmínky letošní výzvy budou zveřejněny na podzim. Asi osmdesát milionů by pak měla stát rekonstrukce a dvacet milionů vybavení. Podle primátorova náměstka Petra Hladíka však cena nemusí být konečná. Může se změnit s ohledem na soutěž.

Centrum dialogu nebo zázemí pro badatele

O chystané rekonstrukci se dozvíte více v článku Rekonstrukce brněnské Arnoldovy vily má obnovit tradici setkávání národů. Střechu nad hlavou by v zrekonstruovaném skvostu mohlo najít například Centrum dialogu pro poznávání česko-německo-židovské historie, badatelské zázemí nebo expozice věnovaná brněnskému stavitelství.

Budova je v majetku města, ve správě ji má městská část Brno-sever. „Jsem ráda, že městská část iniciovala záchranu a obnovu Arnoldovy vily, která je už delší dobu nevyužitá a zbytečně chátrá. Nyní soutěžíme projektanta. Pokud příští rok uspějeme s žádostí o norské fondy, můžeme začít s rekonstrukcí," řekla místostarostka obvodu Brno-sever Miriam Kolářová.

Celek tří vil

Podle ní může v budoucnu vzniknout celek tří vedle stojících vil, a to Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovy vily. V poslední jmenované by mohlo být kulturně-historické a muzejní Centrum dialogu. O druhé vile jsme psali v článku Vila rodiny Löw-Beer: Nacisté, ukradený nábytek a záhadná smrt majitele.

Arnoldova vila je secesní stavbou z roku 1862, která před několika lety dosloužila jako mateřská škola. Vila stojí v nejstarší brněnské vilové zástavbě v Černých Polích nedaleko parku Lužánky a je na seznamu nejohroženějších památek Česka. Manželé Arnoldovi ji vlastnili jednadvacet let a poté ji prodali. Od té doby se v ní střídali různí vlastníci.

Vilu Tugendhat přibližuje článek Vila Tugendhat v Brně od Ludwiga Mies van der Rohe.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu