ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Bratislavská Vydrica: dlouhá historie projektu. Stavět nakonec bude Lucron Group

Bratislavská Vydrica: dlouhá historie projektu. Stavět nakonec bude Lucron Group

Bratislavská Vydrica: dlouhá historie projektu. Stavět nakonec bude Lucron Group
31. 1. 2019 / Autor: SME/ Gabriel Kuchta Popisek: Současná podoba historické části Vydrica

Bývalé útočiště prostitutek a zároveň velké lákadlo pro developery. Vydrica, čtvrť na hradním kopci v Bratislavě, stále čeká na výstavbu připravovaného projektu. Skupina Urbicom Invest se totiž neshodla na prodeji.

Společnost Vydrica vlastněná Urbicomom ohlásila uzavření dohody o vytvoření společného podniku s Lucrom Group. „Cílem je refresh projekt, který spojí Hrad s nábřežím a bratislavské korzo s Podhradím,“ uvedl Juraj Rehák, předseda představenstva společnosti Vydrica. Část Podhradí sahá od Rybářského cechu po Zámecké schody a Most SNP, výstavba se týká hlavně úzkého území zaříznutého do hradního kopce s rozlohou 3,7 hektaru.

Dlouholeté plánování

Čtvrť na hradním kopci má za sebou dlouhou historii a neslavnou pověst, jelikož byla po tři století známá především prostitucí. Tvořily ji uličky s měšťanskými a řemeslnými domy, ve kterých žili hlavně poddaní hradního panství. Dodnes se z historické lokality zachovalo jen pár ruin, některé domy byly zbourány v roce 1960 a zbytek z nich přibližně o deset let později kvůli výstavbě Mostu SNP.

Lukrativní lokalita však investory lákala stále. Území bývalého Podhradí prodalo město soukromým investorům na přelomu tisíciletí a ve spolupráci s nimi vypracovalo a schválilo urbanistickou studii. Vydrici získala společnost Avant za 202 milionů korun a v roce 2004 prodala pozemky Urbicomu.

Nový vlastník vyhlásil architektonickou soutěž na novou zástavbu území a v roce 2010 prezentoval návrh polyfunkční čtvrti s byty, kancelářemi, obchody i hotelem, která získala i územní rozhodnutí. Výstavba však nezačala.

Nové bydlení a obchody

V roce 2016 se znovu obnovily snahy o výstavbu, nicméně se znovu setkaly s neúspěchem, protože se podnikatelé Ladislav Rehák a Petr Struhár neshodli na prodeji pozemků.  Proto se nakonec akciová společnost Vydrica dohodla na spolupráci s Lucronem. Celková investice podle developerů překročí sto milionů eur.

Podle lucemburského podnikatele Erica Luxe připravovaný projekt rozšíří pěší zónu v centru města a propojí historické centrum s novou výstavbou na nábřeží. „Centrum se dlouhodobě rozvíjelo zejména směrem na východ, nyní se propojí i se západním křídlem v podobě Zuckermandel a River Parku. Výstavba Vydrice však bude mít smíšenou funkci zóny, do které se má vrátit městský život,“ dodává Lux. Zároveň se nebude jednat o luxusní čtvrť, ale má nabídnout bydlení středního a vyššího středního segmentu. Bydlení má tvořit šedesát procent výstavby, zbytek bude patřit kancelářím či obchodům.

lan

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl