ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus K 20-kilometrovému parku pri Dunaji dokončujú štúdiu, vzorom sú Viedeň či Mníchov

K 20-kilometrovému parku pri Dunaji dokončujú štúdiu, vzorom sú Viedeň či Mníchov

K 20-kilometrovému parku pri Dunaji dokončujú štúdiu, vzorom sú Viedeň či Mníchov
9. 4. 2019 / Autor: TASR Popisek: Řeka Dunaj

Projekt Bratislavského dunajského parku po vlaňajšom predstavení idey pokročil, autori zámeru momentálne pracujú na dokončení štúdie. Ideou je vytvoriť prepojené územie v okolí rieky, kde bude viac lokalít pre ľudí na oddych a rekreáciu.

Momentálne sa pracuje na štúdii projektu, do ktorej je zapojený tím nezávislých odborníkov z radov vodohospodárov, architektov, urbanistov, prírodovedcov a ochrancov prírody.

Od začiatku je projekt konzultovaný aj s odborníkmi vodného hospodárstva, ochranárskymi združeniami či hlavným mestom. „Keď bude štúdia dokončená, dúfam, že sa nám ju v máji podarí odovzdať mestu ako dar,“ uviedol Martin Mišík, člen autorského tímu a zároveň člen Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK).

Odprezentovaná by mala byť vedeniu hlavného mesta i mestským komisiám a od ich názoru bude závisieť ďalší postup. „Dá sa realizovať aj po častiach,“ načrtol M. Mišík.

Revitalizácia brehov a ramien

Inšpiráciou pre vybudovanie Bratislavského dunajského parku sú aj niektoré podobné prírodné parky v Rakúsku. Ide napríklad o viedenský park Lobau, ktorý je súčasťou Národného parku Donau-Auen či územie okolo Neue Donau. Zachovávajú prírodu v tej najprirodzenejšej podobe a zároveň sa dajú využiť na rekreáciu a šport. Vzorom je aj projekt revitalizácie rieky Izar v centre Mníchova.

„Bratislavský dunajský park by mal vzniknúť primárne spočiatku na pravom brehu Dunaja od rakúsko-slovenskej po slovensko-maďarskú hranicu. Je to unikátne územie, ktoré tvorí zelený prírodný pás pozdĺž Dunaja. Najmä medzi brehom a protipovodňovou hrádzkou, ale sú s ním spojené ďalšie parky a zelené prírodné plochy,“ priblížil M. Mišík.

Ideou projektu je územie prepojiť a vytvoriť do dunajskej prírody prístupy pre ľudí na oddych, rekreáciu či šport. Veľké zásahy do prírody však podľa autorov plánované nie sú.

„Ak, tak len v zmysle obnovy prírody, napríklad revitalizácia a obnova niektorých dunajských ramien či brehov na vybraných miestach tak, aby umožnili ľuďom prístup k vode a príjemnejší pobyt,“ doplnil M. Mišík. Prírodný charakter podľa neho zostane zachovaný, mierna modifikácia by bola výhradne blízka prírode.

Existujúce vzdutie vodného diela Gabčíkovo od Starého mosta smerom po prúde umožňuje podľa odborníkov opätovné oživenie ramien – Ovsišťského, Starohájskeho a Jarovského – a ich prepojenie s hlavným tokom Dunaja.

„Víziou je jedinečné a rozsiahle územie pri rieke s estetickými prírodnými a prírode blízkymi brehmi na miestach, kde to umožňujú morfologické a hydraulické podmienky a niekoľko ramien prepojených s hlavným tokom Dunaja. Prístup a pohyb ľudí v území bude možný náučnými, turistickými či cyklochodníkmi a po Dunaji a ramenách aj vodnými trasami pre rekreačné vodácke aktivity,“ uvádza sa vo vízii.

Viac využiť potenciál

Ambíciou projektu nie je stanovenie väčšej regulácie ochrany prírody. „V tomto území sa už nachádza niekoľko chránených prírodných areálov, ktoré plne rešpektuje a ďalej zveľaďuje. Zachováva v zásade všetky funkcie, ktoré v tomto území sú,“ poznamenal M. Mišík.

Základné revitalizačné úpravy ramien a brehov Dunaja by mohli vyjsť podľa pôvodného odhadu na zhruba tri až päť miliónov eur. „V tom nie sú zarátané náklady na zriadenie prírodných chodníkov v území, tie by však nemali byť veľké,“ vysvetľoval pre TREND Reality M. Mišík.

V praxi by park vznikol v celej ploche, no revitalizačné aktivity by sa uskutočnili na menšom území. Podľa autorov vízie je vhodné ideovo zadefinovať park na celom území. „Aby to bola koncepcia do budúcna a aby sa k územiu pristupovalo šetrnejšie s cieľom zabrániť ďalším škodám na prostredí.“

Odborníci vidia v opísanom území v okolí Dunaja väčší potenciál, než aký sa z neho momentálne ťaží. V návrhu približujú, že miera úpravy a charakteru územia bude rôzna od upraveného parku, cez mestskú pláž a športové areály až po chránené územie. „Predpokladá sa integrácia miest rôzneho charakteru so zachovaním ich súčasných funkcií.“

Obnova územia by zahŕňala aj pozdĺžne spojenie po chodníkoch pri rieke a priečne vstupy do územia k miestam prírodného Dunaja, pričom cieľom je vytvoriť možnosť vstupu do rieky na čo najväčšom počte miest.

„Park prispeje k adaptácii na zmenu klímy – zlepší sa odtok cez inundačné územie, obnovia sa vodné plochy a mokrade, umožní sa ľuďom prístup do prostredia s príjemnejšou klímou v letných horúčavách,“ napísali tiež odborníci v návrhu, podľa ktorého sa do budúcna dá uvažovať aj o možnom rozšírení na ľavý breh Dunaja.

reality.etrend.sk

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu