Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Blanka je v provozu již čtyři roky. Dostavět tunel umožnila společnost IBR Consulting

Blanka je v provozu již čtyři roky. Dostavět tunel umožnila společnost IBR Consulting

Blanka je v provozu již čtyři roky. Dostavět tunel umožnila společnost IBR Consulting
20. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Blanka je v provozu již čtyři roky. Foto: Wikipedie

Přestože Blanka slaví čtyři roky provozu, stále čeká na kolaudaci. O zprovoznění tunelu se zasloužila společnost IBR Consulting, která zapojila moderní technologie do dopravního stavebnictví.  

Před čtyřmi lety byl slavnostně otevřen tunel Blanka, který spojuje Brusnický, Dejvický a Bubenečský tunel. Stavba, která měla být původně dokončena o čtyři roky dříve, stála 38 miliard korun a jeho délka je 5 502 metrů. První zmínky o vybudování tunelu přes Prahu pochází již z roku 1999, kdy byly zahájeny práce na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí. O dva roky později bylo územní rozhodnutí vydáno, stavební povolení následovalo v roce 2006. V roce 2007 se začalo stavět.

Moderní technologie

První auta Blankou projela 19. září 2015, a přestože tunelem denně projede tisíce aut, je stále ve zkušebním provozu a bez kolaudace. O tu se město Praha snaží již několik let. V praxi to znamená, že roční provozní náklady musí město hradit prostřednictvím Technické správy komunikací (STK), celková cena tunelu proto neustále roste.

Za zprovoznění tunelu stojí zapojení moderních technologií do dopravního stavebnictví. „Náš systém Aspe sehrál v dostavbě tunelu Blanka důležitou roli. Bez něj bychom možná ještě stále jezdili po objízdných trasách a účet za jeho dostavbu by se neustále navyšoval. Pro nás je tento projekt jen další ukázka toho, jak může nastupující digitalizace vypadat v praxi,“ říká František Benč, jednatel a ředitel společnosti IBR Consulting, která pomohla k otevření tunelu Blanka.  Digitalizace ve stavebnictví denně zefektivňuje stavební procesy po celém světě.

Psali jsme také:

Občané mohou ovlivnit budoucí podobu nové čtvrti Bubny – Zátory. IPR proto spouští informační kampaň

Před patnácti lety prodloužili linku metra C o nové stanice. Tehdy byl použit unikátní systém Plavených tunelů

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl