Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Areál brněnské Zbrojovky se mění, tamější obyvatelé mohou rozhodnout o budoucí podobě

Areál brněnské Zbrojovky se mění, tamější obyvatelé mohou rozhodnout o budoucí podobě

Areál brněnské Zbrojovky se mění, tamější obyvatelé mohou rozhodnout o budoucí podobě
16. 1. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Jan Sapák Popisek: Ředitelství Zbrojovky Brno Lazaretní

Obyvatelé Brna mohou do konce února hlasovat o budoucí podobě třetí ze šesti částí bývalého areálu Zbrojovky. Jedná se o centrální část, kde zůstane zachovaná budova bývalé kotelny a komín. Lidé mohou jedenáct architektonických návrhů najít buď na webu, nebo v Kanceláři architekta města Brna na Zelném trhu. V tiskové zprávě to uvedl Jakub Velen, mluvčí majitele areálu CPI Property Group.

Developer takto zveřejnil již dvě části, v nichž lidé hlasovali. Šlo o část přiléhající k zábrdovickým lázním a naposledy o největší severní část, která bude sloužit administrativě a lehké výrobě. „Největší počet hlasů získal návrh studia EA architekti," uvedl Velen.

K ideovým návrhům zóny jedna a šest se vyjádřilo více než osm set lidí. „Očekáváme, že s představením nových návrhů k centrální části se toto číslo významně navýší. K dispozici totiž máme jedenáct vizualizací," vysvětlil Zdeněk Havelka, výkonný ředitel. Po představení všech zón chtějí reakce a názory lidí investoři zohlednit.

Nalézt funkční mix

Centrální zóna sousedí se všemi ostatními a architekti měli uvažovat o možnosti zachování a případném budoucím využití objektu bývalé kotelny a komína. Zároveň měli nalézt funkční mix využití složený z rezidentních, administrativních a obchodních prostor, které doplní veřejné a volnočasové plochy.

Bydlení pro deset tisíc lidí

V současnosti se již pracuje na rekonstrukci objektu bývalé nářaďovny v severovýchodní části, která bude sloužit administrativě. První nájemníci už by se do ní mohli stěhovat koncem letošního roku.

Areál po bývalé Zbrojovce je dvacetihektarový brownfield na území Židenic. Jeho přestavba začala demolicemi v roce 2017 a bude postupovat po částech pravděpodobně více než deset let. Ze stovky objektů zůstanou stát jen čtyři, areál se stane prostupný a přístupný z více stran. Dnes je možné se do něj dostat jen z Lazaretní ulice. Bydlení by zde mělo v budoucnu najít okolo deseti tisíc lidí.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl