Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek
11. 9. 2020 / Autor: Romana Landová. Fránek se věnuje i pedagogické činnosti. Foto: Roman Vondrouš

Každoročně udělované ocenění Architekt roku letos vyhrál Zdeněk Fránek. Cenu si převzal v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. Veřejnost jej může znát mimo jiné i jako autora nezrealizovaného projektu přezdívaného maršmeloun na Starém Městě v Praze.

Výhru Zdeňka Fránka odůvodnila porota následovně: „Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Jeho stavby se vyznačují sochařskými kvalitami, zároveň, zvláště v posledním desetiletí, odrážejí jeho zájem o ekologii. Citlivě vstupují do daného prostředí, stávají se jeho obohacujícím fenoménem. Jednoduše řečeno, jsou krásné, aniž by se podbízely.“

Cenu předali Stanislav Fiala, loňský držitel Architekta roku, Pavel Sehnal, předseda představenstva společnosti ABF a zástupce mediálního partnera - vydavatel časopisu INTRO Jan Hejhálek. Při předávání ceny Architekt roku 2020 se Zdeněk Fránek na otázku moderátora, zda ho stále baví projektovat, svěřil: „V procesu navrhování nelze přestat. Jedná se o jakési nutkání, které vás žene dál, ať už vám někdo hází klacky pod nohy, nebo ne.“

Z realizace sešlo

Veřejnost Fránkovo jméno může znát jako autora nerealizovaného domu na Starém Městě v Praze přezdívaného maršmeloun. Dům s okny připomínající obličeje kritizovala veřejnost i některé spolky, podle kterých se budova do historického centra města nehodila. Po předání projektu české developerské společnosti V Invest od italského investora Augusta Razzeta z realizace sešlo.

Mezi Fránkovy nejvýznamnější stavby patří zámek ve Velkých Opatovicích (2007), kostel církve bratrské v Litomyšli (2010), kostel církve bratrské v Praze (2010), Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice (2012), CCC- Czech China Contemporary Galerie Peking (2013), rodinný dům v Chorvatsku (2014) či Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna (2015-2019).

Autor fotogalerie: Fránek architects

Psali jsme také:

Neratovice budou mít vlastní kostel. O návrh církevní stavby se postaral architekt Zdeněk Fránek

Pražská botanická zahrada bude mít nový vstup, od Fránek Architects

Podívejte se:

TV Architect představuje: Zdeněk Fránek, Fránek Architects

Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek

Zdeněk Fránek: Vývoj architektury do budoucna

Fránek Architects

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl