ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Architekti R/FRM
Přeskočit reklamu
x

Profil: R/FRM

Mladí experimentální architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl, kteří vystupují pod značkou R/FRM, brázdí světy na pomezí scénografie, vizuálního umění a architektury. K jejich projektům patří například instalace nazvaná Ad infinitum, česky Do nekonečna, nebo účast na Workshopu Grotto 4.0, ale také pavilon pro světovou výstavu Expo 2020.

číst více
  1. Pořady
  2. Články
  3. Popis
  4. Profil Jindřicha Ráftla
  5. Profil Jana Tůmy
  1. Výstava Ad infinitum návštěvníky zavedla do hlubin vesmíru, jejím účelem bylo seznámení se špičkovým českým výzkumem a prezentace unikátní instalace černé díry.

    Černé díry

    Černé díry jsou zásadním pojítkem mezi Einsteinovou teorií gravitace a skutečnými kosmickými objekty, které mohou astronomové ve vesmíru pozorovat a studovat. Informace získané ze záření o různých vlnových délkách pomáhají pochopit radiační procesy probíhající v místech se silnou gravitací a to v blízkosti černých děr.

    Tyto objekty je téměř nemožné vidět přímo, proto pozorujeme hmotu pohybující se v těsné blízkosti těchto objektů. Ta buď krouží kolem nich, padá na ně, nebo je vyvrhována z jejich okolí a může odhalit jejich vlastnosti.

    Grotto 4.0

    Workshop Grotto 4.0 je zaměřen na pokročilou fabrikaci, výrobu něčeho, založenou na přírodních procesech a materiálech, se kterými pracuje v kontextu barokní estetiky. Historickou inspiraci přírodními formami reinterpretuje v duchu přístupu Driven by Environment. Nabízí hlubší souvislosti, odkrývající podstatu přírodních procesů a nástroje pro jejich digitalizaci a prototypaci. Byl to první workshop konaný v rámci Bienále experimentální architektury a byl realizován pod taktovkou obou mladých tvůrců.

    Projekt je inspirován estetikou barokních grott, které přenáší přírodní tvarosloví do člověkem utvářeného prostoru dle principu „artificialia et naturalia“. Grotty jsou mystickými místy, temnými jeskyněmi s nekonečnou tvarovou variací krasových dómů.

    Workshop tak nabízí možnost osvojení si komplexního procesu pokročilé fabrikace a tvorby objektů, jejichž estetika má kořeny v přírodních procesech. Jedná se o nový pohled na formu v prostoru, který se zabývá nejen výsledkem, ale zároveň akcentuje i proces vzniku, který skýtá širokou škálu možností modifikace. Představuje způsob uvažování, navrhování a výroby, který je kontextuálně zakotven v historii a přírodních zákonitostech, ale využívá všech možností, které poskytuje neustále se vyvíjející segment průmyslu 4.0.

    Pavilon pro světovou výstavu Expo 2020

    Návrh pavilonu se odkazuje k systému S.A.W.E.R., který je srdcem a technologickým jádrem pavilonu. Jeho podstatou, projevující se na mnoha úrovních je transformace. Proměňuje vzduch ve vodu, suchou poušť v kvetoucí zahradu i pohled lidí na Českou republiku.

    Technologie je přirozeně integrována do organismu pavilonu a společně s ním tvoří silnou manifestaci hybridního ekosystému, v jehož rámci interaguje příroda a technologie. Prolínání těchto dvou na první pohled odlišných světů vytváří nečekanou symbiózu. S návrhem pavilonu architekti zvítězili v architektonické soutěži

  2. Ing. Arch. MgA. Jindřich Ráftl (*1987, České Budějovice)

    Absolvent Fakulty umění a architektury TU v Liberci. V současnosti dokončuje doktorské studium na FA ČVUT zaměřené na Biomorfní struktury a možnost užití robotických ramen v architektuře. Ve své praxi se věnuje aplikaci digitálně generovaných modelů v architektuře a designu. Vystavoval v rámci Bienále experimentální architektury. Je spoluautorem umělecké instalace Laboratoř ticha, prezentované na Expu 2015 v Miláně.
    S Janem Tůmou spoluzaložil a vede studio R/FRM, věnující se přesahům umění s novými technologiemi a architektonický ateliér FORMOSA AA, který momentálně připravuje projekt českého pavilonu na Expo 2020 v Dubaji.

  3. Ing. arch. Jan Tůma (*1987, Třebíč)

    Studium architektury absolvoval na FA ČVUT. V rámci studia se dlouhodobě zajímal o interaktivní kinematiku. V současnosti dokončuje doktorské studium na FA ČVUT se zaměřením na umělecké instalace ve veřejném prostoru. V letech 2014–16 se podílel na uměleckých instalacích v rámci festivalu Signal a je spoluautorem umělecké instalace Laboratoř ticha, prezentované na Expu 2015 v Miláně.
    S Jindřichem Ráftlem vede studio R/FRM, věnující se přesahům umění s novými technologiemi a architektonický ateliér FORMOSA AA, který momentálně připravuje projekt českého pavilonu na Expo 2020 v Dubaji.


Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl